• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
IKBY: Türkiye için anlaşmalılar

IKBY: Türkiye için anlaşmalılar

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Petrol ve Doğalgaz Komitesi Başkan Yardımcısı Dilşad Şaban, Irak hükümeti ve İngiliz BP şirketinin Türkiye’ye petrol sevkiyatına başlamak için Rosneft ve IKBY hükümetiyle anlaşması gerektiğini söyledi.

Sputnik’e beyanat veren Şaban, “Irak hükümeti ve BP, Rosneft ve IKBY hükümeti ile işbirliği yapmadan Kerkük petrolünü Türkiye’ye sevk edemez. Rosneft, IKBY’deki petrol boru hattının yüzde 60 hissesine sahip. Bu nedenle, BP’nin Kerkük’teki yataklarda ortak keşif çalışmaları yapmak ve Türkiye’deki Ceyhan Limanı’na petrol sevk etmek için Rosneft’le anlaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ROSNEFT’LE YAPILAN ANLAŞMALAR IRAK ANAYASASI’NA UYGUN’

Şaban, Rosneft ile yapılan anlaşmalar da iç olmak üzere IKBY hükümetinin yaptığı bütün anlaşmaların Irak Anayasası’na ve IKBY’de kabul edilen kanunlara müsait olduğunun da altını çizdi.

‘FİŞ-HABUR SINIR KAPISINI MERKEZİ HÜKÜMETE DEVRETMEYECEĞİZ’

Kerkük’ten çıkıp Musul üzerinden geçerek Türkiye sınırına ulaşan (80’li yıllarda inşa edilen) eski Irak petrol boru hattını kullanmanın gerçekçi olmadığını belirten Şaban, “IKBY hükümeti olarak Fiş-Habur hudut kapısını merkezi hükümete devretmeme kararı aldık. Burası, Türkiye’ye petrol sevkiyatı yapılabilen tek nokta durumunda” dedi.

‘KERKÜK’Ü KAYBEDİNCE PETROL İHRACAT GELİRLERİMİZ YÜZDE 50 AZALDI’

Öte yandan Şaban, Kerkük’ün merkezi hükümetin kontrolüne geçmesinin ardından IKBY’nin petrol dışsatım gelirlerinin yüzde 50’sini kaybettiğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?