• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
İBB-BELTUR’dan engelli istihdamına büyük destek

İBB-BELTUR’dan engelli istihdamına büyük destek

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı iştiraklerden BELTUR AŞ, uyguladığı projeyle iş okullarında eğitim gören engelli öğrencileri şirket bünyesinde çalıştırarak sosyalleşmelerine ve fert olarak müstakil yaşamalarına katkı sağlıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, BELTUR tarafından 7 sene evvel başlatılan ve sessiz sedasız devam eden proje, engelli istihdamı alanında alınan sonuçlar itibariyle mühim bir ihtiyaca yanıt verdi.

Projede, unutulan ve hayat boyu bakıma muhtaç gibi duran gençlerin kendine güvenen, cemiyet içerisinde ailesine gereksinim duymadan hayata kazandırılmış insanlar haline getirilmesi amaçlanıyor.

Zihinsel engelleri nedeniyle toplumdan ırak kalan gençlerin cemiyet içine girmeleri sağlanan projeyle, gençlerin okullarına servisle gidip gelmeleri gibi faktörlerin sosyalleşmenin önünde mani olduğu tespiti yapıldı.

Ailelerinin yardımı olmadan sosyal hayatta yer alamayan gençlerin, öz güvenleri proje sayesinde artırılırken, bu sayede okula kendi başlarına gitmeleri ve sosyal ortamlarını kendilerinin kurması sağlandı.

Okul sonrası BELTUR’da istihdam imkanı

İş okullarında eğitim gören gençlerin eğitimleri bittikten sonra hayata kazandırılması için herhangi bir süreç bulunmazken, eğitim aldıkları süreçte BELTUR’da stajyer olarak vazife yapıyor, mektep sonrası şirket bünyesinde işe alınıyor.

BELTUR, 2010’da başladığı projede 600 öğrenciyi mezun ederek, iş hayatına katılmalarını sağladı. Gelecek sene haziran ayında mezun olacak öğrencilerden 10’unun şirket bünyesinde istihdam edilmesi planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?