• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Dolandırıcı bu defa da kargo ile avlıyor

Dolandırıcı bu defa da kargo ile avlıyor

Vatandaşlar her geçen gün yeni bir tuzağın kurbanı oluyor. Son günlerde sıkça rastlanan yönetimin başında ise kargo şirketleri ile ulaştırılan gönderiler yer alıyor. İstanbul’da hususi bir şirkette çalışan Suat İ. geçtiğimiz hafta kendisinin adına bir kargo geldiğini söyledi. Gelen kargonun üzerinde ‘Bankalar Hakem Heyeti Bilgilendirme Evrakları’ yazdığını ve bilgilendirme nedeniyle endişelendiğini belirten Suat İ., “Kargo ücret alıcılı geldi ve 79 TL istediler” dedi. Faturanın bir dosya için fazla yüksek olduğunu ama resmi evrak olduğu için kabul ettiğini dile getiren Suat İ., “Zarfı açıp kağıtları incelediğimde bunların internette de rahatlıkla bulunabilen, bilgilendirme metinleri olduğunu gördüm. Bana kargoyu gönderen firmanın numarasını aradığımda ise telefon çalmıyor bile” diye konuştu.  KARAR’a konuşan bir kargo acentesi ise yaşananları şu sözlerle açıkladı: “Sektörümüzde maalesef bazı acenteler gönderiden yüzde 50 kazanç sağladıkları için bu çeşit yollara başvurabiliyorlar.”

3 UYARIYA DİKKAT

Mağduriyetleri önlemek için uzmanların 3 tavsiyesi bulunuyor:

1- Tanımadığınız kişilerden gelen kargoları ücreti gönderen ödese dahi teslim almayın.

2-Kargoyu kabul edecekseniz gönderici ile iletişime geçmeyi deneyin. Gerekirse kargo şirketiniz üzerinden irtibat kurmaya çalışın.

3-Ücret alıcılı dosya gönderilerinde VIP değilse faturanın 25 TL’yi geçmesi olası değil.

TARAFTARA ALO’LU KANDIRMACA

Türk futbolu yeni bir dolandırıcılık yöntemiyle karşı karşıya. Futbolcuları ulusal takımda parlatıp, yüksek bedellerle kulüp takımlarına satılma iddiasını Habertürk’ten Atilla Türker son radde başarılı bir habercilikle gözler önüne serdi. Ben, sizi diğer bir dolandırıcılık yönteminden haberdar edeceğim. Bugünlerde bilhassa 3 aka kulübün kongre üyelerine ve taraftarlarına sık sık telefonlar geliyor.

– Efendim Fenerbahçe Spor Kulübü’nden arıyoruz.

– Beşiktaş Kartal Yuvaları’ndan rahatsız ediyoruz.

– Galatasaray Kulübü adına arıyorum.

Bu gibi telefonlarla taraftarlara mahsul pazarlıyorlar. Üstelik indirimli ürün…

– Sayın reis Fikret Orman, kulüp üyeleri arasından 100 benlik VIP üyesi belirledi. Bunların içinde siz de varsınız. Kulübe katkı için 169 TL’lik formayı size indirimli olarak 110 TL’ye satıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?