• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Darphane 550 yaşında

Darphane 550 yaşında

Kuruluş tarihini Fatih Sultan Mehmet’in 1467 yılında adına ilk altın parayı bastırması olarak belirleyen Darphane, 550. yılını kutuluyor. Darphane, 550. müessese yılı nedeniyle bastığı anı parayı satışa sundu.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, uluslararası standartlarda ve ileri teknoloji ile madeni ufaklık para, hatıra para ve Cumhuriyet altını, resmi mühür, madalyon, devlet madalya ve nişanı ile pasaport, sürücü belgesi vasıta tescil belgesi, aile cüzdanı gibi kıymetli kağıtlar, her tür vize pulu, harç pullarının basımını yapıyor.

Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı kuruluşu olan Darphane ve Damga Matbaa Genel Müdürlüğü, İstanbul’da iki ayrı binada faaliyetini sürdürüyor.

Yönetim ve Darphane bölümü Beşiktaş Balmumcu’daki Genel Müdürlük binasında bulunurken, Matbaa bölümü ise 1726 yılından beri hizmet verilen Topkapı Sarayı avlusundaki eski Darphane(Darphane-i Amire) binalarından Mart 2012’de taşındığı Kartal Cevizli’deki ek hizmet binasında yer almakta.

“NORMAL MESAİ SAATLERİ İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, Darphane’nin 550. yılına hususi AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Darphane’nin faaliyetlerini yaklaşık 400 şahıs ile gerçekleştirdiğini aktaran Parmaksız, “Siparişlerde ani ve şok artışlar olmadığı sürece normal mesai saatleri içerisinde çalışıyoruz. Eğer ek talep gelirse veya talepte aka dalgalanmalar olursa bunları vardiyalı çalışma düzeni veya çok çalışma yapmak suretiyle karşılıyoruz.” diye konuştu.

Parmaksız, şu bilgileri verdi:

“Darphane tarihi bir kuruluş. Devletin olduğu her dönemde darphane var olmuş. Darphane; parademek, egemenlik, bağımsızlık demek, zor demek. Fatih Sultan Mehmet’in 1467 yılında kendi adına bastırdığı ilk altın paranın tarihini Darphane’nin kuruluşu olarak alıyoruz. Darphane’nin kuruluşunun 550. yılındayız. Bu bir kabul ile belirlenen sene dönümüdür. Türk devletinin olduğu her dönemde Darphane var. Sultan Alparslan’ın 1071’de Anadolu’ya girerken Bağdat civarlarında bastırdığı paraları vardı, öbür Türk devletlerinde basılan sikkeler, paralar var. Para basılıyorsa bunun bir Darphane’si de vardır. Eğer Anadolu’daki ilk Darphane’den bahsedecek olursak milattan önceye Lidyalılar dönemine gideriz. Osmanlı ile beraber kurumsallaşmanın başlaması, bunun Fatih Sultan Mehmet dönemine rast gelmesi nedeniyle bu dönemi Türk Darphanesi”nin kuruluşu olarak alıyoruz.”

Fatih Sultan Mehmet’in kendi adına bastırdığı ilk altın sikkenin görselini kullanarak Darphane’nin 550. yılı nedeniyle bir hatıra para bastıklarını vurgulayan Parmaksız, “Bu rölyefin yer aldığı anı parayı ilk kere basıyoruz. İlk basılan altın paranın rölyefi kullanılarak hazırlanan ve Darphanenin 550. yılı dolayısıyla basılan bu anı paranın satışına 10 Kasım 2011 Cuma günü başlandı. Satış fiyatı 100 TL ve maksimum baskı adedi 2 bin adet gümüş olacak bu anı parayı bütün ürünlerimiz gibi web sitemizden ulaşılabilen e-mağaza ya da Darphane girişindeki mağazamızda satışa sunacağız.” şeklinde konuştu.

ALTININ KALBİNE GİDEN YOLCULUKTA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

AA muhabirinin izlenimlerine göre, Darphane’de altının döküldüğü noktaya ulaşabilmek için 5 noktada güvenlikten geçiliyor. Bu denetim noktalarında metale duyarlı dedektörlerden sinyal vermeden olarak geçme şartı bulunuyor. Metalden arındırılmış hususi elbise ve ayakkabılar ile atölyelere girilebiliyor.

400’e yakın kişinin çalıştığı Darphane’de 24 ayar altın, döküm ocaklarında eritilerek 22 ayara getiriliyor. Yaklaşık 8 mm kalındığında, 80 mm eninde, ortalama 25 metre uzunluğunda tomar haline getirilen altına ayar verildikten sonra hadde işlemine geçiliyor. Burada üretilecek altının cinsine göre altın rulo lüzumlu inceliğe kavuşturuluyor. Doğrama kısmında üretilecek altının çapına müsait pullar elde ediliyor, her pul tek tek tartılıyor, standart ağırlıkta ise tavlama işlemine geçiliyor.

Tavlama işlemiyle belli yumuşaklığa getirilen pullar baskı bölümüne alınıyor. Meskük Cumhuriyet altınları kıyı tırtılı iç tek seferde darp edilmek suretiyle üretiliyor, ziynette ise altının tırtılı darp işleminden sonra ayrı bir makinede yapılıyor. Kalite kontrolü ve paketleme ile Cumhuriyet altını üretim süreci tamamlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?