• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Çin’den tarihi karar! Azaltacak…

Çin’den tarihi karar! Azaltacak…

Çin, ülkedeki yabancı firmaların memleket pazarına erişimini sınırlayan kısıtlamaları azaltacağını duyurdu. Kararın, Çin`le ticaret açığından şikayetçi olan ABD Başkanı Trump`ın ziyareti sonrası açıklanması dikkat çekti.

AFP’nin haberine göre Zhu, yabancı şirketlerin Çin’deki yatırım ve fonlardaki pay payının yüzde 49’dan yüzde 51’ye yükseltileceğini belirtti. Kısıtlamaların üç aşamada kademeli olarak azaltılacağı kaydedildi.

Yabancı şirketlerin Çin bankaları ve fonlarında pay sahibi olmasına yönelik kısıtlamaların da kaldırılacağını kaydeden Çinli bakan, kararın ABD Başkanı Donald Trump’ın Pekin ziyareti sırasında alındığını vurguladı.

“ÇİN EKONOMİSİNDE DE DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

ABD ve Avrupa Birliği, uzun süredir Çin’de yabancılara uygulanan kısıtlamalardan şikayetçi. ABD Başkanı Trump da, Çin ziyaretinde iki memleket arasındaki ticaret açığına değinerek, ABD şirketlerinin Çin’de karşılaştığı kısıtlamaların kaldırılmasını istemişti.

Yabancı şirketler, şu anda Çin şirketlerinde ekseriyet hissesine sahip olamıyor. Ayrıca yabancıların Çin merkezli bankalarda hisselerin yüzde 25’inden fazlasına sahip olması da yasak.

Öte yandan uzmanlar, kararın Çin ekonomisi açısından da müspet sonuçlar doğuracağını vurguluyor. Bloomberg’e konuşan Hong Kong merkezli danışmanlık şirketi Macquarie Securities analisti Larry Hu, “Bu adım Çin ekonomisinin dünyaya açılması açısından bir dönüm noktası olacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?