• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Bu telefonla çekilen selfielerinizi nete düşüyor

Bu telefonla çekilen selfielerinizi nete düşüyor

OnePlus marka akıllı telefonlarda bulunan hususi fotoğrafların ve kullanıcının nerede yaşadığını görmek için siber korsanların tek yapması gereken bir numara çevirmek ve birkaç tuşa basmak.

Çinli akıllı telefon üreticisinin bütün cihazlarında yer verdiği OnePlusLogKit isimli ön yüklü uygulamanın aygıt sahiplerini bir hayli zor durumlara düşürebilecek bir emniyet açığına sahip olduğu ayrım edildi.

Söz konusu uygulama OnePlus tarafından geliştirildi ve Çinli şirket tarafından telefon fabrikadan çıktığı andan başlayarak devamlı olarak yazılımı iyileştirmek için kullanılıyor. Bir siber korsan, bu uygulamanın kolaylıkla cihaza sızmak için kullanılabileceğini keşfetti.

Gerçek ismini saklayan ve Mr. Robot dizisindeki ana karakterin adı olan Elliot Anderson mahlasını kullanan emniyet uzmanı, telefonun GPS konum bilgisine ve Wi-Fi ağı üzerinden bütün dosyalarına ulaşılabildiğini OnePlus şirketine bildirdi.

Bir siber korsanın herhangi bir OnePlus akıllı telefonun nerede olduğunu öğrenmesi ve içerisinde bütün bilgilere erişmesi için tek yapması gereken bir numara çevirmek ve bir tuşa basmak.

OnePlus 5 amiral gemisiyle aka zevk toplayan şirketin kullanıcılarını tehlikeye atan tek uygulaması bununla sınırlı kalmadı. Elliot ayrıca telefonlarda ön yüklü gelen EngineerMode isimli uygulamanın siber korsanlara bütün işletim sisteminin yönetimini ele geçirme ve hiçbir iz bırakmama şansı tanıdığı konusunda yetkilileri uyardı.

Elliot’ın uyarları üzeirne izah yapan OnePlus, emniyet açıkları bulunan ön yüklü uygulamaları bir sonraki güncellemelerinde kaldıracaklarını söyledi ama bunu aka bir emniyet sorunu olarak görmediklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?