• DOLAR
  3,9650
  % 0,19
 • EURO
  4,6516
  % 0,07
 • ALTIN
  163,1451
  % 0,11
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Binali Yıldırım iddialarına DTO’dan yalanlama

Binali Yıldırım iddialarına DTO’dan yalanlama

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, “Türk gemilerinin, Türkiye dışındaki ülkelerin sicil kaydında bulunmalarının nedeni vergisel avantaj değil, dünya deniz ticaretinde operasyonel ve finansal olarak dezavantajlı duruma düşmemektir” dedi. 

KARALAMA YAPILIYOR

Kalkavan, Türkiye’de de Türk Uluslararası Gemi Sicili’ne (TUGS) kayıtlı olan gemilerin, Malta ve benzeri ülkelerdeki vergi avantajlarına sahip olduğunu belirterek “Denizcilik sektöründe Malta ve benzeri ülkeler ne kadar ‘vergi cenneti’ ise Türkiye de denizcilik sektörü için aynı derecede ‘vergi cenneti’ durumundadır. Bu durum, denizcilik sektörüne Malta ve benzeri ülkelerdeki ile eş paha imkanlar sunan Türkiye için tek kuruşluk bile vergi kaybına sebep olmamaktadır” dedi. Kalkavan şunları söyledi: “Türk gemilerinin global pazardaki rekabet gücünü koruması, Türkiye için uygulanan mümkün ambargo ve benzeri ticari kısıtlamalardan etkilenmemek için önemlidir.”

REKABET İÇİN BU KAÇINILMAZ

Dünya denizcilik sektöründe, bir diğer ülkenin siciline kayıtlı olmanın tamamen yasal olduğuna dikkati çeken Kalkavan, şunları söyledi: “Türk şirketinin bir ülkede şirket kurması ne ise bir Türk gemisinin yabancı sicilde olması da aynı şeydir. Bu durum, Türk deniz ticaret filosunun uluslararası pazarlarda rakipleriyle eşit koşullarda rekabet edebilmesi için kaçınılmazdır.”      

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?