• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Başkan açıkladı!Yurt dışından çok yüksek talep var

Başkan açıkladı!Yurt dışından çok yüksek talep var

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye Kapital Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen Türkiye Kapital Piyasaları Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, uluslararası ve yerli talebi karşılamak için en az ayda veya iki ayda bir aka montanlı yeni arzlara ihtiyaçları olduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yılın başından itibaren Türk pay senetlerine ve taşınır kıymetlerine bilhassa vatan dışı tarafından fazla yüksek montanlı talep var. Bu talep yeni ürünler gelmediği için karşılanamıyor. İlave Toptan Satışlar Pazarında birkaç firmanın pay satışıyla belki bir miktar market capte genişleme oldu ama bizim tekrar en az ayda veya iki ayda bir aka montanlı halka arzlara ihtiyacımız devam ediyor. O tarafı canlandırmak, halka arzlara olan ilgiyi artırmamız için yoğun çalışmamız gerekiyor.”

“11 milyar liranın üzerinde günlük işlem hacmini yakaladık”

Karadağ, hisseye olan talebi artırarak çalışmaları sürdürmeleri gerektiğini kaydederek, uluslararası piyasalarla karşılaştırdıklarında günlük işlem hacimlerinin fazla iyi olduğunu, bu ay içerisinde 11 milyar liranın üzerinde günlük işlem hacmini yakaladıklarını aktardı.

Tüm aracı kurumlara beraber çalışma çağrısında bulunan Karadağ, “İnşallah yakın dönemde hedeflerimiz doğrultusunda 1 milyar lira veya dolar üstü piyasa kıymetli firmaları borsamızda göreceğiz. Bu kapital piyasalarımızda beklediğimiz hareketliliğin, canlılığın başlangıcı olacaktır. Çünkü kapital piyasası kurumları olarak önümüzde fazla güzel günler olacağını düşünüyorum.” dedi.

Büyük ölçekli, İSO 500’de, İSO 1000’de yer saha şirketlerin Borsa İstanbul’a girmesi için yaptıkları çalışmalardan bahseden Karadağ, “Büyük şirketlerin Borsa’ya gelmesi, halka arz edilmesi lazım. Çünkü 2011’den sonra gördük ki ufak işletmelerde başarıyı yakalayamıyoruz. Ne patronlar, ne ufak pay yatırımcıları ne de kapital piyasası kurumları olarak biz memnun oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?