• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Bakan açıkladı: Otoparkta yeni dönem

Bakan açıkladı: Otoparkta yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada “Eskiden bir yapı yapılırken, üç adet daireye bir adet otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 adet yer göstereceksiniz. Şimdi daire başı bir adet göstereceksiniz. 12 adet daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin konuşmalarından satır başları;

Bugün netice bildirgesini okuyacağız. Türkiye’nin ortak aklının almış olduğu kararları, şehircilik konusundaki kararları bugün topluma açıklayacağız.

Bütün bu yapılanları yasalarımıza dercedeceğiz. Kimisi belediyelerle, yönetmeliklerle, depreme hazırlıkla ilgili bir çalışma var, dercedip sonra toplumda uygulanmasını sağlayacağız.

Bina bazlı dönüşüm, doğru bir dönüşüm değil. Aslında risk taşıyan binalar için doğrudur, yenilemek lazım ama şehircilik ilkeleri açısından ada bazlı bir dönüşüm gerekiyor. Şehirlerdeki mesuliyet ortak sorumluluktur. Bütün yöneticilerin sorumluluğu vardır, vatandaşın da sorumluluğu vardır. Kimse kendini kenara çekmemeli. Bunu zorlayan vatandaş, onu da söyleyelim.

YENİ OTOPARK YÖNETMELİĞİ

Eskiden bir yapı yapılırken, üç adet daireye bir adet otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 adet yer göstereceksiniz. Şimdi daire başı bir adet göstereceksiniz. 12 adet daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız.

Eskiden otopark yeri sıkıntılı, fazla yok, biz bunun parasını verelim diye bir düşünceyle paraya çevrilme vardı. Bunun kötüye kullanıldığını gördük. 

Şimdi yeni istikbal yönetmelikte bodrumda gözükmemek kaydıyla kaç kat isterse, emsalden sayılmamak üzere otopark yapabiliyor. Aşağı doğru yap, gözükmesin diyoruz.

Binalardan biri derse ki, ben bunun Manhattan’da gördüm. Otomatik asansörlü binalar var. Yıksın, yapsın. Gitsin belediyeden plan-tadilat bir yıl uğraşmasın. Yıkıp otopark yapabilir, oraya da vinç sistemini kurar çalıştırır. Haliyle bu binaların çoğu dönüşüme uğrayacağı için, Türkiye’nin neredeyse yarısı dönüşüme uğrayacak. Otopark işi çözüme kavuşacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?