• DOLAR
  3,9659
  % 1,04
 • EURO
  4,6580
  % 1,15
 • ALTIN
  163,4159
  % 0,34
 • BIST
  105.268
  % 1,30
75 yıllık efsane satılıyor

75 yıllık efsane satılıyor

Tasarımı İkinci Dünya Savaşı sonlarında, Sovyet general Mihail Kalaşnikov tarafından yapılan ve harp bölgelerindeki sirkülasyonu hâlâ en yüksek silah AK- 47, ya da Mihail’in soyadıyla anılan şekliyle Kalaşnikof satılıyor.

Silahın yapımcısı Kalashnikov Kontsern’den yapılan açıklamaya göre bir süredir özelleştirmeye gitmeyi planlayan şirket satılacak ve yatırımcı Alexey Krivoruchko, şirketin en aka hissedarı olarak kalacak.

Kalashnikov Kontsern’in ekseriyet hissesini elinde tutan Rostec’in CEO’su Sergei V. Chemezov, pazartesi günü Dubai’de yaptığı açıklamada Kalashnikov yüzde 26’sını satmak üzere hükümet izni aldıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini söyledi. Ancak Chemezov açıklamasında bilhassa bir müşteri ismi belirtmedi. Fakat Rostec’in bu payı da Krivoruchko’a devretmesi bekleniyor.  

KRIVORUCHKO’NUN HİSSESİ YÜZDE 75’E ÇIKACAK

2007’de kurulan kamuya ait, sivil ve askeri endüstri üreticisi Rostec, savunma fabrikalarında üretim hatlarında bir yandan devletin kontrolünü artırmayı hedeflerken öbür yandan pay satabilecek hususi yatırımcıları kolluyor.

Şirket, 2013’teki kısmî özelleştirme kapsamında Kalashnikov Kontsern’in yüzde 49’unu satmıştı. Kalashnikov’un yüzde 51 hissesi hâlâ Rostec’e aitken, dört sene önceki satıştan sonra Alexey Krivoruchko şirketin yüzde 25 payını elinde tutuyor. öbür iki yatırımcı ise Andrei Bokarev ve İskender Mahmudov.

Rostec’in kendine ait payı kime satacağı açıklanmazken, Bokarev ve Mahmudov, cuma günü yaptıkları açıklamada hisselerini Krivoruchko’ya devredeceklerini söylemişti. Bu durumda Krivoruchko, Rostec’in satacağı payla birlikte Kalashnikov Kontsern’in yüzde 75’ine sahip olacak.  

51 MİLYON DOLAR KÂR

Özelleştirme teklifini şubat ayında sunan Rostec’e bugüne kadar ruhsat çıkmamıştı. O devre Rus medyasında yer saha haberlerde, Moskova’daki şimendifer hatlarında da yatırımı olan Krivoruchko’nun  taliplerden biri olduğu açıklanmıştı.

Yüksek kârlılığı nedeniyle özelleştirmeye amade olduğu belirtilen Kalashnikov, geçen sene 308 milyon dolarlık satış yapıp, 51 milyon dolar kâr etti.

ALTIN ÇAĞ PUTİN

Dünya genelindeki sayısı 100 milyon tane olduğu tahmin edilen kalaşnikof silahlarının üreticisi bir süredir kurumsal bir dönüşüm içerisindeydi. Devlet Başkanı Vladimir Putin döneminde şirket, Rusya’nın savunma endüstrisinde daha geniş bir stratejiye sahip oldu.  

Yalnızca orduya değil, sivillere de silah satışı yapan kuruluş ayrıca hız tekneleri, insanız hava aracı yapıyor, ismini kullanan bilgisayar oyunlarından telif ücreti alıyor.

ABD’YE RUS ORDUSUNDAN DAHA FAZLA SİLAH

Ukrayna’daki iç harp sonrası Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği gerekçesiyle artan ABD yaptırımları, Kalashnikov’u ABD’de “Baikal” ve “Saiga” isimleri altında silah satmaya yöneltti. Yaptırımlardan evvel Kalashnikov, dünyada sivil silahlanmanın en yüksek olduğu ABD’ye, Rus ordusuna sattığından daha çok silah satıyordu.

Yaptırımların ardından kaybı kapatmaya çalışan şirket geçen ay, AK-47’nin diğer bir çeşidi AK-103’ü üretmek üzere Suudi Arabistan’la lisans anlaşması imzaladı. Rusya’da da sivil silahlanmayı artırmak isteyen Kalashnikov, kendi logosunun olduğu giyim ve reklam ürünleri çıkardı.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?