2016’nın en büyük satın almasını gerçekleştirdiler

2016’nın en büyük satın almasını gerçekleştirdiler

24
0
Paylaş

2 Kasım itibari ile Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atanan Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet BOSTAN idareden ayrılırken tüm hazırlık sürecinde bulunduğu Menzelet-Klavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin 1.250.000.000 tl’ye özelleştirilmesiyle 2016’nın en büyük satınalma ve birleşme işlemini gerçekleştirdi.

Elektrik Üretim AŞ’ye ait Menzelet ve Kılavuzlu hidroelektrik santrallerinin ve taşınmazlarının özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 250 milyon lirayla Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim AŞ verdi. 

İhaleye, Kipaş-Kale Ortak Girişim Grubu, PPC Elektrik Tedarik ve Ticaret AŞ, Entek Elektrik Üretimi AŞ, Altek Alarko Elektrik Santralleri Tesis İşletme ve Ticaret AŞ, Turcas-Yapısan Ortak Girişim Grubu, Reşadiye Hamzalı Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim AŞ, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ, Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ, IC İçtaş Hidroelektrik ve Termik Enerji Üretim ve Ticaret AŞ yetkilileri katıldı. 

İhalede önce kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda verilen en yüksek teklif 800 milyon lira oldu. 5 elemeli turun ardından, yaklaşık 30 dakika süren açık arttırmada en yüksek teklifi 1 milyar 250 milyon lirayla Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim AŞ verdi. 

15 Temmuz darbe girişimi ve bunun yanında yakın zamanda Moody’s in not indirimi sonrası piyasalarda tedirginlik beklenirken, gerçekleştirilen  HES ihalelerinden Almus-Köklüce’nin 750.500.000 tl ve Menzelet Klavuzlu 1.250.000.000 tl gibi yüksek rakamlarla başarı ile gerçekleşmesi güvenilir piyasa ortamının halen devam etmekte olduğu ve bunun arkasında da Hükümetimizin sergilediği siyasi kararlılık ve ekonomik istikrarın olduğu gerçeği yadsınamaz.

Yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanan yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılması projelerinin de Hükümetimizin enerji politikalarına verdiği destekle başarı ile sonuçlanacağına inanıyoruz.

CEVAP VER