• DOLAR
  3,9639
  % 0,17
 • EURO
  4,6524
  % 0,09
 • ALTIN
  163,0858
  % 0,00
 • BIST
  105.268
  % 1,30
2 dakikada 1 milyar dolar harcadılar!

2 dakikada 1 milyar dolar harcadılar!

En kuvvetli ikinci ekonomiye sahip Çin, her sene 11 Kasım’ı Bekârlar Günü olarak kutluyor. Her hususi gün gibi bu gün de alışveriş dünyası için yeni bir konsept anlamına geliyor.

Dünyanın en aka alışveriş festivali olarak da bilinen Bekârlar Günü’nde gözler, her sene olduğu gibi bu sene da online alışveriş sitesi Amazon’un Çinli rakibi Alibaba Group’ta.

Geçen sene 3,9 milyar dolarlık satış rakamına ulaşan Alibaba, bu sene sadece 12 saatte değeri 18 milyar doları aşan ürün sattı. İnternet sitesinden yapılan alışverişler, iki dakikada bir milyar doları, bir saatte 10 milyar doları buldu.

Çin’in “tüketim ölçeri” olarak bilinen bu gün, ABD’nin alışveriş festivalleri Black Friday ve Cyber Monday’in yekün satışını da geçti.

Geçen yılki 17,7 milyar dolarlık satıştan sonra Çin para birimi yuan dolar karşısında güçlenmişti.

Bekârlar Günü, Alibaba’nın sekiz yıldır kullandığı “bulut teknolojisi” için de iyi bir sınav. Çünkü bilgisayar işlemlerinin doruk yaptığı günde saniyede ortalama 175 bin para transferi oluyor. JPMorgan tahminlerine göre Çin’de bulut teknolojisi 2021’de 152 milyar yuana ulaşacak. 2009’da hayata geçen Alibaba Cloud’un bu rakamdaki payı ise yüzde 60 olacak.

Alibaba Cloud’un bir milyonu aşan müşterileri hükümetler, bankalar, araba üreticileri, hatta domuz çiftlikleri. Verilerin depolanma ve istendiği vakit ulaşılabilmesi kolaylığı sağlayan bulut teknolojisi sayesinde Alibaba’nın müşterilerinden Philips, Çin’deki online sıhhat servislerini hizmete sunarken, tarımcılık devi New Hope, domuz yetiştiriciliği için sıcaklık ölçümlerini takip edebiliyor.  

Ancak bulut teknolojisinde şef hâlen Amazon. Söz konusu piyasada Alibababa’nın payı yüzde 3’ken, Amazon yüzde 44 paya sahip. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?