YPG’nin Elindeki Topraklar Arap Aşiretlerine Verilecek!

YPG’nin Elindeki Topraklar Arap Aşiretlerine Verilecek!

BasNews’un yapmış olduğu habere göre, Washington ile Körfez ülkeleri, Kuzey Suriye’de oldukça baskın olan ABD'nin desteklemiş olduğu YPG’nin elinde yer alan toprakları Arap aşiretlerin eline verecek. Detaylar haberimizde...

123
0
PAYLAŞ
YPG’nin Elindeki Topraklar Arap Aşiretlerine Verilecek!

Kuzey Suriye’de Fırat’ın doğusunda bulunan PKK/ YPG’nin çatısı altında yer alan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) elinde bulundurduğu bölgelerde  ABD ve Körfez ülkeleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda yeni bir ordunun oluştuğu Suriye basınlarında yer almaya başlıyor. Kürt yönetimine ve güvenlik güçlerine yakın olmasıyla tanınan BasNews’a konuşan bir kaynağa göre,  Rojava’da ve Kuzey Suriye’deki siyasetin yönünü tamamen değiştirecek adımlar beklenmekte. İsmi belirtilmeyen kaynağa göre, ABD’nin başlattığı ve Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında  görüşmeler yapılıyor.

“YPG BÖLGESİNE AYRI ORDU”

BasNews’a  açıklamalarda bulunan isimi verilmeyen kaynağa göre yapılan bu görüşmelerde, SDG’nin  elinde yer alan Doğu Fırat bölgesinin Körfez ülkelerinin desteği ile kurulacak olan Arap ordusuna teslim edilmesi düşünülmekte. Yapılan görüşmelerin sonucuna göre terör örgütü YPG’nin elinde bulundurduğu  Rakka, Suudi Arabistan destekli Ceyşül İslam  grubuna devir edilecek. Bir diğer adım ise  SDG içerisinde yer alan Arap unsurlarının çekilerek Suudi Arabistan, Katar ve BAE’nin desteği ile kurulacak olan orduya dahil olması konuşuluyor.

“AŞİRETLER TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR”

BasNews’a açıklamalar yapan  Suriye Aşiretleri Yüksek Konseyi Sekreteri Mazal Hamad el Esadi, bu kararın alınmasının en büyük sebebinin Türkiye’nin ABD’ye dayattığı bazı taleplerin olduğunu belirtti. Bu temelde, Münbiç, Rakka  gibi oldukça önem arz eden şehirlerin Arap güçlerine bırakılması talep edilmekte.  Böylece bölgede yerel meclis ile polis idareyi  alarak halk topraklarına tekrardan dönerek huzur içerisinde yaşayacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK