• DOLAR
  3,9636
  % 0,16
 • EURO
  4,6520
  % 0,08
 • ALTIN
  163,1368
  % 0,03
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Wikileaks’le yazışmalarını paylaştı

Wikileaks’le yazışmalarını paylaştı

ABD Başkanı Donald Trump’ın en aka oğlu Donald Trump Jr., babasının başkanlık için yarıştığı seçim kampanyası sırasında Wikileaks ile Twitter üzerinden yaptığı yazışmaları bugünpaylaştı.

Wikileaks platformu, ABD’deki başkanlık seçim kampanyası döneminde mühim bir rol oynamış ve Trump’ın rakibi Hillary Clinton’ın hacklenen e-postalarını yayınlamıştı.

Donald Trump Jr. bu çalkantılı dönemde Wikileaks ile yaptığı yazışmaları “İşte Kongre komitelerinden birinin sızdırdığı bütün mesaj trafiği” diyerek paylaştı.

Trump Jr.’ın yayınladığı yazışmaların bir kısmı Clinton’ın seçim kampanyası danışmanı John Podesta’nın e-postalarının Wikileaks tarafından kamuoyuna sızdırıldığı döneme denk geliyor.

Yazışmalarda neler yer alıyor?

Yazışmalarda ilk olarak Wikileaks’in Trump Jr.’a 2016 yılının Eylül ayında Trump karşıtı ‘putintrump’ adlı bir girişimle ilgili bir soru yöneltiyor. Trump Jr. da bu platformdan haberi olmadığını ama soruşturacağını söylüyor ve teşekkür ediyor.

Bir sonraki yazışmada Wikileaks, Trump Jr.’dan Clinton hakkındaki bir haberin daha çok kişiye ulaşması için yorumda bulunarak ya da paylaşarak yardım etmesini istiyor. Trump Jr. da bunu çoktan yaptığını aktarıyor ve Clinton hakkında “Nelerle yoluna devam ettiği inanılmaz” yorumunda bulunuyor. Wikileaks platformu daha sonra Trump Jr.’a bir link göndererek onu paylaşmasını istiyor. Trump Jr. da bunu iki gün sonra yapıyor.

39 yaşındaki Trump Jr.’ın yayınladığı mesaj trafiğinde bu noktadan sonra Trump Jr.’ın diğer bir yanıtına rastlanmıyor. Sadece Wikileaks’in mesajları yer alıyor. Bunlardan birinde de Trump Jr.’dan babasının vergi beyannamesini Wikileaks ile paylaşması isteniyor.

Rusya’nın ABD seçimlerindeki parmağı

ABD istihbarat servisleri, Rus hükümetini Clinton’ın e-postalarının ele geçirilmesinin arkasında olmakla suçluyor. Bu durum Rusya’nın ABD seçim kampanyasına mümkün müdahalesine yönelik soruşturmada Donald Trump Jr. açısından mühim bir rol oynuyor. Zira Trump’ın en aka oğlu, bu soruşturmanın odak noktalarından birini oluşturuyor.

Donald Trump Jr. Temmuz ayında seçim kampanyası döneminde bir Rus avukatla buluştuğunu kabul etmişti. Donald Trump Jr.’ın o devre Twitter hesabından paylaştığı e-posta trafiğinde, laf konusu buluşmayı Clinton’ın imajına ziyan verecek bilgilere erişebileceği gerekçesi ile kabul ettiği ortaya çıkmıştı. Bu e-postalardan birinde Rus hükümetinin Trump’ın en aka oğluna yardım etmeyi denemesinden laf ediliyor. Bu da Trump’ın kampanya ekibinin seçim kampanyasında etkili olabilmek için Rusya ile işbirliği yapmaya amade olduğu yönündeki iddiaların bir işareti olarak gösteriliyor.

Rusya’nın ABD seçimlerine mümkün müdahalesi, ABD’de hususi yetkili savcı Robert Mueller’in yanı dizi ABD Kongresi’ndeki birkaç komite tarafından da soruşturuluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?