• DOLAR
  3,9592
  % 0,86
 • EURO
  4,6524
  % 1,02
 • ALTIN
  163,3592
  % 0,47
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Türkiye düşmanı Cem Özdemir’e şok

Türkiye düşmanı Cem Özdemir’e şok

Birlik Partileri CDU/CSU, liberal FDP ve Yeşiller arasında iki haftadır devam eden “Jamaika Koalisyonu” ön görüşmelerinden sızan bir haber, Alman siyasetinde sürpriz olarak nitelendi.

Cem Özdemir’in adı mümkün koalisyonda haftalardır dışişleri bakanlığı için geçiyordu. Özdemir daha evvel yaptığı açıklamalarda, bu bakanlığı üstlenmeye amade olduğu mesajını vermişti.

GİZLİ TOPLANTIDA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YOK

Ancak koalisyon görüşmelerine katılan kaynaklar, koalisyon görüşmeleri öncesinde Özdemir’in, partisinin önde gelenleriyle saklı bir toplantıda bir araya geldiğini ve hükümetin kurulması durumunda çevre, ziraat veya ulaştırma; ek olarak da sosyal işler bakanlıklarına talip olmak istediklerini aktardığını bildirdiler.

KENDİ PARTİSİ İSTEMİYOR

Son günlerde Yeşiller içinde bazı siyasetçilerin, Özdemir’in dışişlerine geçmesine karşı tavır koyduğu ve bu pozisyon için partinin sol kanadından Jürgen Trittin’i gündeme getirdikleri de basına yansıdı.

Ayrıca Alman medyasında, Cem Özdemir’in mümkün dışişleri bakanlığının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetine yönelik katı açıklamaları nedeniyle iki memleket arasındaki gerilimin artmasına sebep olabileceğinden karşı çıkılıyordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?