• DOLAR
  3,9665
  % 0,23
 • EURO
  4,6614
  % 0,28
 • ALTIN
  163,9486
  % 0,46
 • BIST
  104.951
  % -0,30
Suudi Arabistan’daki darbenin Türkiye ayağı ne?

Suudi Arabistan’daki darbenin Türkiye ayağı ne?

Haber7.com

Suudi Arabistan’daki ‘Saray Darbesi’nin ardından neler olduğunu ve Türkiye’ye etkisini ortadoğu uzmanı Mustafa Güvenç’e sorduk. Güvenç, Türkiye ayağıyla ilgili tutuklanan işadamlarına dikkat çekti.

Suudi Arabistan’daki ‘Saray Darbesi’nde aslında ne oldu? Bugün ortaya atılan yeni iddialardan biri de Aramco şirketinin New York Borsası’nda işlem görmesi ve 2 trilyon dolarlık şirketin ABD’ye can suyu olması.

DAHRAN BÖLGESİNE DİKKAT

Her şeyden evvel Suudi Arabistan’ın İslam ülkeleri içerisinde büyüklüğünü unutmamamız gerekiyor. Tüm bu olup bitenler aslında İslam dünyası içindeki ihtilaflardan kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi İran ve Suudi Arabistan arasında siyasi, mezhepsel ve ekonomik bir mücadele laf konusu. Arap Baharı sonrasında gelişen süreç tamamıyla İran lehine oldu. İran bu süreçte yıkıcı da olsa kendi mezhepsel siyasetini genişletmekten imtina etmedi. Suudi Arabistan haritasına baktığınız zaman güneyde Yemen ve Umman, kuzeyde ise Lübnan ve Suriye’de hegemonya kurmuş bir İran görüyorsunuz. Doğuda ise Kuveyt ve şimdi de ambargo nedeniyle Katar, İran’a itilmiş bulunmakta. Diğer taraftan Suudi petrol ve tabii gaz rezervlerinin en yoğun bulunduğu Dahran bölgesinin ağırbaşlı bir Şii nüfusu var.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?