• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Sığınmacılar için barikat kurdular

Sığınmacılar için barikat kurdular

Koltuk, yatak, masa, iskemle ve bisiklet gibi eşyalarla oluşturulan barikatla, bakanlık çalışanlarının binaya girişine ruhsat verilmiyor. 

Avustralya’da mültecilere destek veren bir grup, Melbourne’de gösteri yapıyor. Kentteki Göç ve Sınır Koruma Bakanlığı binasının girişine ev eşyalarından barikat kuran göstericiler, Manus Adası gözaltı merkezindeki mültecilere destek eylemi başlattı.

Sabah saatlerinde binanın iki giriş kapısını ve otopark girişini, koltuk, merdiven, yatak, bisiklet, masa ve iskemle gibi eşyalarla bloke eden protestocular, bakanlık personelinin binaya girmesine ruhsat vermedi.

Protestocular ‘Manus’u boşaltın’, ‘Sınır Koruma, mültecilere işkence ediyor’, ‘Manus’taki insanlarla ayaktayız’ pankartları taşıdı.

Giriş kapılarında nöbet tutan yaklaşık 100 benlik gruba polis müdahalede bulunmadı.

Kıtaya ulaşmak isteyen göçmenleri yıllardır Papua Yeni Gine’ye bağlı Manus Adası’nda tutan Avustralya, geçen hafta adada kalanlar için diğer bir noktaya tahliye emri vermişti. Kampın elektrik, su ve doğalgaz gibi esas alt bina ihtiyaçları kesildi, besin yardımları da durduruldu. Tüm yaşananlara rağmen yaklaşık 600 benlik erkek göçmen grubu adadan ayrılmayı kabul etmiyor.

Protestocuların sözcüsü Gabrielle De Vietri, eylemlerine Manus Adası’ndaki durumun normale dönen kadar devam edeceklerini söyledi. De Vietri, “Onlar açlığa mahkum edildiler, Avustralya hükümetinin işkencesine maruz kalıyorlar, biz bunu durdurmak istiyoruz” dedi.

Papua Yeni Gine Yüksek Mahkemesi, yeni yapılan barınaklara emniyet endişesiyle gitmeyi kabul etmeyen mültecilere durdurulan hizmetin yeniden başlatılması yönündeki başvuruyu reddetmesi üzerine iki günlük süre verildi. Süre bitiminde tahliye için zor kullanılabileceğini belirten mülteciler, merkezde kalmayı sürdüreceklerini açıkladı.

Yeni kurulan barınaklar, Papua Yeni Gine’nin Lorengau kentinde. Göçmenler, yerli halkın kendilerine saldırıda bulunmasından korkuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?