• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Rusya’dan NATO’ya sert suçlama!

Rusya’dan NATO’ya sert suçlama!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Eylül ayında gerçekleşen Rusya-Belarus ortak askeri tatbikatı Zapad-2017’yle ilgili katı eleştirilerin NATO’nun faaliyetlerini gizlemek amacıyla yapıldığını söyledi.

Tatbikatın eylül ayında yapıldığının altını çizen Şoygu, planlı ve savunma amaçlı bir tatbikat olmasına karşın Batılı ülkelerin saldırılarına ve suçlamalarına maruz kaldıklarını söyledi.

Savunma Bakanı, “Batı medyası tarafından yayınlanan eleştirel haberler, NATO’nun Rusya ve Belarus sınırları yakınındaki giderek artan faaliyetlerini gizleme amacı taşıyor. İttifak, şark kanadındaki operasyon ve harp hazırlık faaliyetlerini yoğunlaştırıyor, ayrıca nükleer silah kullanma konusunda çalışmalar yürütüyor” ifadelerini kullandı.

“NATO, SINIRIMIZA SALDIRI SİLAHLARI SEVK EDİYOR”

NATO’nun Rusya sınırındaki askeri varlığını artırdığına, ek askeri birlikler konuşlandırdığına ve hücum silahları sevk edildiğine dikkat çeken Şoygu, İttifak güçlerinin düzenli olarak kapsamlı askeri tatbikat de düzenlediğini vurguladı.

Sergey Şoygu, “Bu eylemler, stratejik istikrara ziyan veriyor ve savunma amaçlı karşı tedbirler alma ihtiyacı doğuruyor” sözlerini kullandı.

100 BİN ASKER KATILDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Rusya ile ABD arasındaki gerilim tırmanırken Rusya, Soğuk Savaş’tan bu yana yaptığı en aka askeri tatbikatı yapmış, NATO birliklerinin Rusya sınırındaki şark Avrupa ülkelerine konuşlandırılmasının ardından Rusya, 14-20 Eylül tarihleri arasında 100 bin askerin katıldığı iddia edilen tatbikatla vücut gösterisi yapmıştı. 

Rus yetkililer ise tatbikata, 12 bin 700 asker ile 70 harp uçağı, 250 tank, 200 topçu sistemi, 10 harp gemisi, roket savunma sistemleri ve havan topları iç olmak üzere 680 askeri aracın katılacağını açıklamıştı.

Rusya’nın da yan olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının askeri tatbikatları izleme çerçevesini oluşturan Viyana Sözleşmesi’ne göre, 13 binden çok askerle yapılan tatbikatların denetlenmesi zorunlu.

NATO: ZAPAD 2017 AGRESİF BİR MESAJ VERİYOR

Bir NATO yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “NATO ve Rusya yetkilileri, temmuz ayında düzenlenen NATO-Rusya Konseyinde askeri tatbikatlarla ilgili karşılıklı bilgilendirme yaptı. Rusya ZAPAD 2017’ye 13 binden az askerin katılacağını bildirdi. Ancak Rusya’nın resmi olarak bildirdiği rakamdan çok daha çok askerin tatbikata katıldığını düşünüyoruz.” demişti. 

NATO yetkilisi, “ZAPAD 2017 son dönemlerde gözlemlediğimiz daha agresif bir Rusya tutumuyla örtüşüyor. Rusya savunma bütçesini ve sınırlarımızdaki askeri varlığını artırmaya devam ediyor.” diye konuşmuştu.

Rusya’nın komşu ülkelere karşı askeri zor kullanmaya meyilli olduğunu Ukrayna’da yaşananların açıkça gösterdiğini vurgulayan NATO yetkilisi, “ZAPAD 2017’nin askeri bir amacı var. Ama öte yandan tatbikat kasıtlı bir şekilde agresif mesaj gönderiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?