Rusya: Rakka’da Halk YPG’ye Karşı Ayaklandı

Rusya: Rakka’da Halk YPG’ye Karşı Ayaklandı

Rusya Genelkurmay Başkanı Sergey Rudskoy, terör örgütü YPG kontrolü altında bulunan Rakka'da halkın yavaş yavaş ayaklandığına dair bir açıklamada bulundu. Rudskoy, "Halk baskı ve cezalarla sürekli bir biçimde karşı karşıya kalmakta. Sürekli yer değiştirmek zorunda kalıyorlar. Bu da halkı son derece rahatsız ediyor'' dedi.

158
0
PAYLAŞ
Rusya: Rakka'da Halk YPG'ye Karşı Ayaklandı

Rusya Genelkurmay Başkanlığı’nın yapmış olduğu açıklamada, ”Rakka’daki  durumun gün geçtikçe kritikleştiği, kent yakınlarında ABD’nin desteklemiş olduğu  silahlı grupların elinde yer alan bölgelerde halkın yavaş yavaş ayaklanmaya başlandığını” vurgulandı.

KENT YERLE BİR OLMUŞ DURUMDA

Rusya Genelkurmay Başkanı Sergey Rudskoy, “ Yaklaşık olarak 95 bin kişinin geri döndüğü Rakka’da altyapılar tamamen harabe olmuş durumda.  Kent sakinleri  bu sebepten ötürü toplumsal hizmetlerden faydalanamıyor. Kentte yalnızca bir hastane ve doğumevi  tek işlev görüyor” dedi.

‘EL MANSUR’DA AYAKLANMA ÇIKTI’

Kentte su sorunun yaşadığını dile getiren Rudskoy,   Suriyelilerin Rakka’nın El Mansur  yerleşim kısmında  ABD’nin  uzun zamandan beridir destek vermiş olduğu silahlı gruplara karşı  yavaş yavaş ayaklanmaya başlandığı belirtildi.

Rudskoy, “YPG yönetimi ve ABD  görevlendirilen  yerel yetkililer  insanı konusunda meydana gelen sorunları bir türlü çözemiyor. Bölgedeki halk baskı ve cezalarla  sürekli karşı karşı geliyor. Bu nedenden dolayı zorunlu göçler meydana geliyor. Bu da yerel halk arasında  büyük bir rahatsızlık durumuna yol açıyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA UYARMIŞTI

Erdoğan, “Bu dönem başladığı zaman 15 Mayıs 2016 ‘Gelin bunu hep beraber yapalım. Rakka’ya Amerika ile birlikte giriş yapalım’ dedik.  Ama maalesef bizim yerimize uzun zamandır destekledikleri  PYD ve YPG terör örgütlerini seçtiler. ‘Siz yolunuza,  bizde kendi yolumuza bakalım’ dedik. sözleriyle o zamanlar Amerika Birleşik Devletlerini uyardığını belirtti. Gelişmeler oldukça sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız…

 

BİR CEVAP BIRAK