• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Putin’den ABD’ye sert suçlama! ‘Bunu amaçlıyorlar’

Putin’den ABD’ye sert suçlama! ‘Bunu amaçlıyorlar’

Rusya’nın Çelyabinsk kentindeki bir kompresör fabrikasındaki işçilerle bir araya gelen Putin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’na katılan 4 Rus kayakçıyı gelecekte yapılacak Olimpiyat Oyunları’ndan diskalifiye etmesini ve ikisinin madalyalarını art almasını değerlendirdi.

Tüm hususi yargı sistemlerinin artık yetersiz olduğunu düşündüğünü kaydeden Putin, sivil mahkemelere başvurulması ve doping kullanmakla suçlanan Rus sporcuların haklarının bu mahkemelerde savunulması gerektiğini vurguladı.

Bununla beraber Putin, Rusya yönetimine yöneltilen ve Rus sporcuların doping kullanımını desteklediğiyle ilgili suçlamaları da Mart 2018’de Rusya’da yapılacak devlet başkanlığı seçimleriyle ilişkilendirdi. 

Rusya’da hiçbir vakit devlet destekli doping mekanizması bulunmadığının altını çizen Rus lider, Washington’ın Moskova’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına cevap olarak Rusya’daki seçimlerle ilgili mesele yaratmak istediğinin altını çizdi.

Putin şöyle konuştu: “Olimpiyatlar şubatta başlayacak. Peki seçimler ne zaman? Martta. Tüm bunların, bazılarının istediği gibi, sporseverler ve sportmenler için rahatsızlık verici bir vaziyet yaratılması için yapıldığına dair derin şüpheler var. Zira günümüzde IOC da iç olmak üzere uluslararası spor kuruluşları, sponsorlara, yayın haklarını saha televizyon şirketlerine ve reklam verenlere aka ölçüde bağımlı durumda. Hatta yayın hakları için ödeme yapan aka şirketler, ana sponsorlar, ana reklam verenler ABD’de ve haliyle denetim paketi de ABD’de. Dolayısıyla Washington, Moskova’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına cevap olarak Rusya’daki seçimler sırasında mesele yaratmak istiyor.”

‘ABD, OLİMPİYAT HAREKETİNİN RUHUNA ZARAR VERİYOR’

ABD’nin tutumunun fazla fena olduğuna ve olimpiyat hareketinin ruhuna ziyan verdiğine dikkat çeken Putin, “Kültür gibi spor da siyasetin dışında tutulmalı. Zira spor, ülkeler arasındaki ilişkileri bozmaz, insanlar arasında köprüler inşa eder” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA’DAKİ DOPİNG VAKALARINI ARAŞTIRIYORUZ’

Öte yandan Putin, doping vakalarının birçok ülkede olduğu gibi Rusya’ya da meydana geldiğinin ve bunları araştırdıklarının altını çizdi.

‘DOPİNG KULLANIMINA KARŞIYIZ’

Her türlü doping kullanımına karşı çıktıklarını da söyleyen Putin, “Rusya’da milyonlarca sporsever var ve biz de sporseverler olarak doping skandalıyla ilgili gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?