• DOLAR
  3,9533
  % 0,71
 • EURO
  4,6413
  % 0,78
 • ALTIN
  162,7955
  % 0,28
 • BIST
  103.853
  % -0,06
Peçe yasağı yargıya taşındı

Peçe yasağı yargıya taşındı

Kanadalı Müslümanlar, Quebec eyaletinde 20 gün önce  kabul edilen peçe yasağına dava açtı. 

Kanadalı Müslümanlar Ulusal Konseyi (NCCM) ve Kanada Sivil Özgürlükler  Derneği, Quebec Yüksek Mahkemesi’ne sundukları dava dilekçesinde peçe yasağını, “din ve vicdan özgürlüğünün küstahça ve haksız şekilde ihlali” olarak niteledi.

NCCM İcra Direktörü İhsan Gardee, Montreal’da düzenlediği basın  toplantısında, nikap ya da burka giyen Müslümanları hedef saha yasağın Quebec  İnsan Hakları Bildirgesi ile Kanada Haklar ve Özgürlükleri Bildirgesi’ne aykırı  olduğunu, her iki bildirgenin de din ve mezhep kaynaklı kişisel özelliklere  dayalı ayrımcılığı yasakladığını hatırlattı.

Gardee, “Yasaya zaten ötekileştirilmiş ve savunmasız olan bir grup  azınlık kadını dışlayan ve etiketleyen, ayrımcı, anayasaya aykırı ve lüzumsuz bir  kanun olduğu için tepki gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Kanada Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould da yaptığı  açıklamada, açılan davadan haberleri olduğunu, Kanada hükümetinin vatandaşlarının  nasıl giyineceğini dikte etmek istemediğini belirtti.

Wilson-Raybould, “Aynı zamanda Kanada başsavcısı olarak, kendimi  Haklar ve Özgürlükler Bildirgesi çerçevesinde bütün Kanadalıların haklarını  korumaya adadım.” dedi.

Quebec eyaleti parlamentosunda 18 Ekim’de yapılan oylamada kamusal  alanlarda Müslüman kadınların yüzlerini örten peçe ve benzeri örtüler takmasını  yasaklayan tasarı kabul edilmişti.

Yasayla kamuda çalışanlar ve resmi dairelerden hizmet almak isteyen  Müslüman kadınların peçe veya diğer bir şeyle yüzlerini kapatmalarına yasak  getirilmiş, son anda yapılan değişiklikle de toplu taşıma da iç olmak üzere  belediye hizmetleri de yasak kapsamına alınmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?