• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
NATO’dan Rus istilasına karşı dev askeri plan!

NATO’dan Rus istilasına karşı dev askeri plan!

Soğuk Savaş sonrası dönemde komuta yapısında radikal değişikliğe giderek küçülen, Kırım’ın işgalinden bu yana da mümkün bir Rusya saldırısı endişesi her geçen gün daha da artan NATO, etkinliğini artırmak için dikkat çekici adımlar atıyor. Komuta yapısını günün tehdit ve şartlarına uydurma kararı saha NATO’nun bir amacı da Avrupa Birliği (AB) ile işbirliği içinde birliklerin sorunsuz sevkine imkan verecek ‘askeri Schengen’ oluşturulması.

AB’nin, iç hudut olmaksızın serbest dolaşıma imkan veren Schengen uygulamasının askeri alana uygulanmak istenmesinin ardında Rusya’nın birliklerini NATO sınırlarına fazla hızlı şekilde aktarabilmesine karşın İttifak’ın bu kapasiteye sahip olmaması yatıyor.

KIRIM GÖZÜNÜ AÇTI

Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi, ardından benimsediği agresif askeri yaklaşım NATO için ilk alarm sinyalleri niteliğindeydi. Rusya’nın eylülde düzenlediği tatbikatla binlerce asker ve ekipmanı, fazla kısa sürede NATO’nun şark sınırlarına yığması yeni adımları kaçınılmaz kıldı.

Konu, Brüksel’de sona eren NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın da gündem maddeleri arasındaydı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, askeri devinim kabiliyetinin caydırıcılık ve savunma için kilit önemde olduğunun altını çizerek, “Bu sadece komutayla ilgili değil. Yollar, şimendifer yolları, havalimanları gibi sivil altyapı için de askeri gereksinimlerimizi güncellemeliyiz” dedi. Stoltenberg, doğru güçlerin, doğru ekipmanla, doğru yerde olmasının NATO için fazla mühim olduğunun altını çizdi.

ABD Savunma Bakanı Mattis de, “Eğer müttefikleri gerçekten koruyabilecek bir NATO istiyorsanız, beraber çalışmalısınız. Buna birliklerin hudut ötesi hareketi de dahil” ifadelerini kullandı.

AB İLE İŞBİRLİĞİ

‘Askeri Schengen’ fikrinin hayata geçirilebilmesi için NATO ile AB arasında tam işbirliği gerekiyor. Ana hedefler arasında, gerekmesi halinde trenlerin lüzumlu ekipmanı hızlı şekilde bir bölgeden hücum noktasına aktarmasına imkan verecek, tankların her ülkede ilerlemesini sağlayacak köprü ve yolları içeren bir altyapı bulunması yer alıyor. Bürokratik işlemelerin en alt düzen düşürülmesi de hedefler arasında. Son olarak bir ABD gücünün, ikisi de NATO üyesi olan, Romanya ve Bulgaristan sınırında pasaport ve silah kontrolü için iki saat bekletilmesi, ‘askeri Schengen’ gerekliliğine misal gösteriliyor.

SOĞUK SAVAŞA DÖNÜŞ MÜ

Rusya’nın son yıllardaki ‘askeri performansı’ dikkate alınarak yapılan çalışma ve analizler NATO’nun mümkün bir Rus saldırısına etkili şekilde karşılık vermekte zorlanacağını ortaya koyuyor. ‘Soğuk Savaş’ dönemine dönüş iddialarını devamlı reddeden NATO, buna karşın askeri yapılanmasını yine genişletme eğilimine girdi. Soğuk Savaş döneminde NATO’nun komuta yapısında 23 bin asker vazife yapıyordu. Şimdi ise bu sayı yaklaşık 7 bin. Geçmişte 33 olan komuta merkezi sayısı ise 7’ye düşmüş durumda.

ALMANYA ÖNE ÇIKIYOR

Yeşil ziya yakılan iki komuta merkezinden lojistik odaklı olanı için Avrupa’nın ortasında olması nedeniyle stratejik bir konuma sahip olan Almanya öne çıkıyor. Deniz odaklı tehditlere karşı oluşturulması öngörülen Atlantik komuta merkezi için ise Portekiz, İspanya, Fransa ve ABD’nin adı geçiyor.

HÜRRİYET

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?