• DOLAR
  3,9650
  % 0,19
 • EURO
  4,6516
  % 0,07
 • ALTIN
  163,1451
  % 0,11
 • BIST
  105.268
  % 1,30
NATO’dan kritik hamle! Anlaştılar

NATO’dan kritik hamle! Anlaştılar

Stoltenberg, NATO Karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları  Toplantısının birinci günündeki Kuzey Atlantik Konseyi oturumunun ardından basın  mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Savunma bakanlarının kuvvetli ve çevik bir NATO komuta yapısı  oluşturulmasına destek verdiğini belirten Stoltenberg, “Bugün uyarlanmış bir NATO  komuta yapısının taslağında pakt sağladık. Bu çerçevede çalışmalar taslak  üzerinden yürütülecek.” dedi.

Stoltenberg, iki yeni komutanın kurulacağını, birinin Avrupa’daki  askeri birliklerin naklini geliştirmeyi diğerinin de Avrupa ve Kuzey Amerika  arasındaki deniz iletişim bağlantılarını korumayı amaçlayacağını bildirdi.

YENİ SİBER OPERASYONLARI MERKEZİ KURULACAK

 NATO’nun siber savunmasını arttırması gerektiğini vurgulayan  Stoltenberg, bu çerçevede siberin de hava, siyah ve denizin yanı dizi bir askeri  saha olarak belirlendiğini hatırlattı.
 
Stoltenberg, “Savunma bakanları uyarlanmış NATO komutası çerçevesinde  yeni bir Siber Operasyonları Merkezi kurma konusunda anlaştı.” diye konuştu.
 
NATO müttefiklerinin siber alanında milli kabiliyetlerini de  birleştirme kararı aldıklarını bildiren Stoltenberg, ülkelerin siber  kabiliyetlerinin aynı tank, gemi ve uçaklarda olduğu gibi kendi kontrolü altında  kalmaya devam edeceğini aktardı.

“NATO MÜTTEFİKLERİNİN İŞ BİRLİĞİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

Stoltenberg, Türkiye, Fransa ve İtalya savunma bakanlarının hava  savunma sistemleri geliştirmek için iş birliğini artırmaya yönelik niyet beyanı  imzalamasından ötürü memnun olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

 “NATO müttefikleri arasında artan iş birliğini her vakit memnuniyetle  karşılıyoruz. Böylelikle hem müttefikler ihtiyaçları olan kabiliyetlere erişiyor  hem de bunların NATO’ya entegrasyonu olası olduğu için müttefiklerin birlikte  devinim edebilmesi kolaylaşıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?