NATO, Rus Diplomatların Akreditasyonunu İptal Etti

NATO, Rus Diplomatların Akreditasyonunu İptal Etti

NATO, bünyesinde yer alan Rus diplomatların akreditasyonunu iptal etti. Oldukça önem arz eden bu kararı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıkladı. Tüm detaylar haberimizde...

120
0
PAYLAŞ
NATO, Rus Diplomatların Akreditasyonunu İptal Etti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Salisbury saldırısına tepki amaçlı, ”NATO bünyesinde yer alan 7 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal etti. Bunun yanı sıra uzun zamandan beridir beklemede bulunan 3 akreditasyonu da  kabul etmeyeceğim” dedi.

Stoltenberg, İngiltere’de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının kimyasal  gazla zehirlenmesi hakkında NATO’nun  almış olduğu önlem ve planlar konusunda  Brüksel’de yer alan karargahta  basın toplantısı gerçekleştirdi. NATO’nun her zaman hep birlik olarak hareket ettiğini dile getiren Stoltenberg, Rus diplomatları hakkında vermiş olduğu kararın hemen sonrasında  Rusya misyonundaki personal sayısında oldukça fazla bir düşüş gerçekleştirdiğini vurgulayarak 20’ye  düştüğünü açıkladı.

Stoltenberg,  alınan bu kararların Rusya’ya oldukça güçlü bir mesaj olduğunu, Moskova yönetiminin ” kabul edilemez ve yapmış olduğu tehlikeli davranışların bir cezası olduğunu” ortaya koyduğunu söyledi. Rusya’nın, Salisbury saldırısının yaşanmasının ardından yapıcı davranmadığını dile getiren Stoltenberg, ” Sergilemiş olduğumuz davranışlar tüm müttefiklerimizin çok ciddi güvenlik endişelerini  gösteriyor ve Rusya’nın  gerçekleştirdiği davranışlarına yönelik uluslararası  tepkinin bir parçası” dedi.

Stoltenberg, NATO’nun çatısı altında yer alan  7 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal etmesi ve beklemede olan 3 akreditasyonu da kabul etmemesi kararının oldukça ”orantılı” bir durum olduğunu açıkladı. NATO’nun Rusya’ya karşı herhangi bir politika değişikliği yapmayacağını belirten Stoltenberg, ittifakın Rusya’ya karşı caydırıcılık ve diyalog içeren çift ayaklı  tutumunun devam edeceğini söyledi. Stoltenberg,  NATO-Rusya Konseyi  için hazırlıkların halen sürdüğünü açıkladı.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK