• DOLAR
  3,9659
  % 1,04
 • EURO
  4,6580
  % 1,15
 • ALTIN
  163,4159
  % 0,34
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Lübnan’da savaş korkusu

Lübnan’da savaş korkusu

İsrail Lübnan’a şok hücum hazırlığı yaparken Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan, Lübnan’daki vatandaşlarının ülkeyi hemen terk etmelerini istedi. Alarma geçen Hizbullah ise Suriye’deki militanlarını çekerek İsrail sınırına yığıyor. Lübnan da başbakanını arıyor. Ülke yetkilileri, 4 Kasım’da Riyad ziyaretinde başbakanlıktan istifa eden Hariri’nin Suudi Arabistan’da rehin tutulduğuna inanıyor.

İsrail Lübnan’a şok hücum hazırlığı yaparken Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan, Lübnan’daki vatandaşlarının ülkeyi hemen terk etmelerini istedi. 

ACİL KODUYLA GERİ ÇAĞIRDI

İsrail’in Hizbullah’ı en zayıf konumundayken, güçlerinin mühim bir kısmı Suriye ve Irak’tayken, vurmaya hazırlandığını düşünerek acil koduyla Suriye ve Irak sathına yaydığı militanlarını Lübnan’a art çağırdı. Hizbullah’a bağlı bazı grupların şimdiden ülkeye döndüğü değerlendiriliyor. Militanlar, Lübnan topraklarının yüzde 65’ine girmeyi ve Hizbullah üslerini ele geçirmeyi hedefleyen İsrail sınırına kaydırıldı. Esed rejiminin DEAŞ’ın ülkedeki son kalesi olan Ebu Kemal kentinin kontrolünü ele geçirmesi Hizbullah’ın zor kaydırmasını kolaylaştıran etkenler arasında yer alıyor. Öte yandan Hariri’nin görevine art dönmek için, Hizbullah milis güçlerin Suriye ve Irak’tan art çekilmesini, koşul koştuğu yorumları da bazen Arap kaynakları tarafından dillendirildi.

HARİRİ MUAMMASI

Lübnanlı yetkililer, 4 Kasım’da Riyad ziyaretinde başbakanlıktan istifa eden Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da rehin tutulduğuna inanıyor. Hariri’nin Riyad’dan havalanan uçağının önceki gece Lübnan’a inmesi ama içinden Hariri’nin çıkmaması da bu spekülasyonları güçlendirdi. Lübnan kaynakları Hariri’nin Beyrut’taki ikametgahının çevresinde yoğun emniyet önlemleri alındığını belirtti. Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun da, Hariri’nin istifasını ülkeye dönerek kendisine gerekçeleriyle beraber sunmadan kabul etmeyeceğini açıklayarak bir süredir vatan dışında olan başbakanı ülkeye çağrı etti. Lübnan’daki Müstakbel Hareketi yetkilileri de Hariri’ye ülkeye dön çağrısı yaptı.

YOĞUN TRAFİK DİKKAT ÇEKTİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Hariri’nin ülkeyi terk etmekte hür olduğunu belirtmişti ancak Hariri, Beyrut’a dönmedi. İstifasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ne de giden Hariri, ardından yeniden Riyad’a dönmüştü. Öte yandan Hariri’nin istifa sonrası yoğun bir görüşme trafiği içine girmesi dikkati çekiyor. Hariri, son üç gün içinde BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan, AB Delegasyonu Başkanı Michele Cervone D’urso, ABD’nin Suudi Arabistan Maslahatgüzarı ve İngiltere ile Fransa’nın Riyad büyükelçileriyle ile bir araya geldi.

İRADESİ TESLİM ALINDI

Yeni Şafak yazarı Zekeriya Kurşun müstakil bir ülkenin başbakanının istifasını diğer bir ülkenin televizyonlarında duyurarak ülkesine art dönmemesini “iradesinin teslim alınması olarak” yorumladı. Suudi Arabistan’da “görülmemiş bir hesaplaşmanın yaşandığı bir zamanda “Hariri’nin Riyad’ta bulunması rastlantı müdür?” sorusunu soran Kurşun dünkü yazısında şunları kaydetti. “Daha iyimser ikinci bir tahmine göre; şimdilik hesapları dondurulan ama yargılanıp varlıklarına el konulacak buyruk ve iş adamlarının mallarının idaresi, el altından babası gibi fazla güvenilen ve aileden sayılan Hariri’ye emanet edilecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?