• DOLAR
  3,8692
  % -0,14
 • EURO
  4,5455
  % -0,57
 • ALTIN
  160,7525
  % -0,12
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Kraliçe rolünü prense verdi!

Kraliçe rolünü prense verdi!

İngiltere’de, İtilaf Devletleri ile Almanya arasında 11 Kasım 1918’de  sağlanan ateşkesin sene dönümü kapsamında Birinci Dünya Savaşı’nda yaşamını yitiren askerler anıldı.

Londra’da Başbakanlık ile bazı bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi’nde düzenlenen ‘Anma Pazarı’ (Remembrance Sunday) töreninde Kraliçe 2. Elizabeth ‘Boş Mezar’ (Cenotaph)  anıtına çelenk bırakma görevini ilk kez oğlu Veliaht Prens Charles’a devrederek töreni eşi Prens Philip ile Dışişleri Bakanlığındaki bir balkondan izledi.

Törende Başbakan Theresa May, eski başbakanlar Tony Blair, John Major,  Gordon Brown ve muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn’in de  aralarında yer aldığı siyasetçi, bürokrat ve askerler anıta çelenk bıraktı.

Her sene 11 Kasım’a en yakın pazar günü yapılan Anma Pazarı  etkinlikleri kapsamında mahalli saat ile 11.00’de memleket çapında 2 dakikalık saygı  duruşunda bulunulurken İngiltere’nin çeşitli savaşların gazilerinin de yer  aldığı geçit töreni yapıldı.

Kraliçe’nin kaderi

İngiliz basınında geçtiğimiz haftalarda çıkan bazı haberlerde 91 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth’in tahtı “saltanat naibi” olarak oğlu Prens Charles’a bırakmaya hazırlandığı iddiasına yer verilmişti.

Saray kaynakları iddiaları yalanlarken, Elizabeth’in sağlığı yerinde olduğu sürece tahtta kalmayı sürdürmeye kararlı olduğunu vurgulamıştı.

Kraliçenin tahtı 68 yaşındaki oğlu Prens Charles’e devredeceği yönündeki söylentiler, 96 yaşındaki eşi Prens Philip’in ağustos başında kraliyet görevlerinden emekliye ayrılmasıyla yoğunlaşmıştı.  

İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan 2.  Elizabeth, 6 Şubat 1952’de kraliçe olmuştu.

Elizabeth, 2015 yılında 89 yaşındayken büyükannesi Kraliçe Victoria’nın en uzun süre tahtta kalma rekorunu kırmıştı. Kraliçe’nin tahtta kalma rekoru, Charles’ın da Birleşik Krallık’ta en uzun süredir tahtı bekleyen  varis olmasına sebep oldu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, geçen aralıkta geçirdiği “ağır soğuk algınlığı” yüzünden geleneksel Noel ayini ile yeni sene kilise ayinlerine  katılamamıştı.

Geçen sene ayrıca, kraliçenin, himayesindeki bazı sivil cemiyet  kuruluşlarıyla ilgili sorumluluklarını hanedanın öbür üyelerine devredeceği  açıklanmıştı. sağlık sorunları ile bazı sorumluluklarını hanedan üyelerine  devretmesi Kraliçe 2. Elizabeth’in bu sene  “emekliye ayrılabileceği”  spekülasyonlarına yol açmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?