İsrail Açıkladı! ABD’den Yeni Kudüs Kararı!

İsrail Açıkladı! ABD’den Yeni Kudüs Kararı!

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Katz, ABD'nin İsrail büyükelçiliğini 14 Mayıs itibariyle Kudüs'e kuracağını dile getirdi. Tüm detaylar haberimizde...

259
0
PAYLAŞ
İsrail Açıkladı! ABD'den Yeni Kudüs Kararı!

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, ABD yönetiminin almış olduğu büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını, İsrail’in  kuruluş yıl dönümü olan 14 Mayıs tarihi itibariyle gerçekleştireceğini vurguladı.

“TEŞEKKÜRLER DOST, EN ADİL HAMLE BU”

Katz,  resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, ”ABD Başkanı Donald Trump‘ı, ülkesinin İsrail büyükelçiliğini, İsrail’in  kuruluşunun 70.yılında taşıması kararı dolasıyla kendisine buradan çok teşekkür ediyorum. Bize bundan büyük bir hediye yok. Şuana kadar alınan en adil ve en doğru hamlelerden birisi. Teşekkür ederiz güzel dost.” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri ise henüz bu konu hakkında resmi bir açıklama yapmış değil. Bir çoğunuzda bildiği üzere ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017 tarihi itibariyle oldukça önem arz eden  Kudüs’ü “İsrail’in başkenti”  olarak tanıdığını dile getirmişti. Trump’ın  kararına tüm dünya ülkelerinden ve başkentlerden tepkiler yağmıştı. Türkiye’nin işe dahil olmasıyla beraber hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını sert bir dille eleştiren karar tasarısı, geçen aralık ayında ABD’nin diğer ülkelere yaptığı büyük tehditlere rağmen  128 oyla kabul edilmişti.

KUDÜS’TEKİ YARIM ASIRLIK İŞGAL

Doğu Kudüs’ü 5 Haziran 1967 tarihinde ilk kez işgal eden İsrail, 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” olarak açıkladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 1980’de almış olduğu  478 sayılı karar nedeniyle İsrail’in bu kararını reddetti. BMGK  başta olmak üzere bir çok ülke, Doğu Kudüs’ün işgal  altında olduğunu kabul etmekte. İsrail  yönetimini resmi olarak tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri, Tel Aviv’de yer almakta. Şuanda bir çok ülke Kudüs’ü ya da doğu ve batı  bölümlerini başkent olarak görmüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK