• DOLAR
  3,9650
  % 0,19
 • EURO
  4,6516
  % 0,07
 • ALTIN
  163,1451
  % 0,11
 • BIST
  105.268
  % 1,30
İran’dan sert açıklama: Müzakereye açık değil!

İran’dan sert açıklama: Müzakereye açık değil!

İran ile P5 1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmada balistik roket programı konusunda yeni görüşmelerin olması gerektiği yönünde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan gelen açıklamaya İran cevap verdi. İran Dışişleri sözcüsü Behram Kasımi anlaşmanın ‘müzakereye aleni olmadığını’ anlatım etti.

IRNA’nın aktardığına göre Kasımi “Fransa liderlerine birçok kez İran nükleer anlaşmasının müzakereye aleni olmadığını ve pakt metnine diğer konuların iç edilemeyeceğini söyledik” dedi.

Kasımi “Fransa, ülkemizin İran’ın savunma konularının müzakereye aleni olmadığı konusundaki pozisyonunun tamamen farkında” ifadelerini kullandı.
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli El-İttihad’da çarşamba günü yayınlanan röportajda Macron Tahran’ın balistik roket programı ve bölgedeki faaliyetlerine karşı tetikte olunması çağrısında bulunmuştu.

Macron röportajda İran ile yapılan nükleer pakt konusunda ‘ivedi bir alternatifin’ de olmadığını vurgulamıştı.

Macron 13 Ekim’de İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptıı telefon görüşmesinde Fransa’nın nükleer anlaşmaya bağlı kalmayı sürdürdüğünü anlatım etmişti.
2015’teki pakt ile İran nükleer programında kısıntıya gitmiş karşılığında da bu ülkeye yönelik yaptırımlar kaldırılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?