Irak’tan Flaş Peşmerge Açıklaması!

Irak’tan Flaş Peşmerge Açıklaması!

Irak'tan son dakika Peşmerge açıklaması... Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin siyasi danışmanı olan İhsan eş-Şammari, yapmış olduğu açıklamada rak'ta Peşmerge güçlerinin Kerkük'e döneceği hakkında yapılan haberlerin yalan olduğunu dile getirdi. Tüm detaylar haberimizde...

172
0
PAYLAŞ
Irak'tan Flaş Peşmerge Açıklaması!

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin siyasi danışmanı olan İhsan eş-Şammari, sosyal medyadan yapmış olduğu açıklamada, ”Bazı siyasi taraflar Peşmerge’nin Kerkük ve diğer  tartışılan bölgelere geri döneceği ve merkezi yönetimle anlaştığı hakkında yapılan haberler  ve açıklamalar tamamen yalandır” dedi. AA’nın yapmış olduğu habere göre , Irak merkezi yönetimi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi  arasında herhangi böyle bir anlaşmanın olmadığını dile getiren Şammari, “Güvenlik mekanizmasını  kontrol altında tutan birleşik güçlerimizdir.  Peşmerge’nin geri dönüşü hakkında herhangi bir müzakere, anlaşma veya baskı  söz konusu bile değil” dedi.

Son zamanlarda  Irak basınında, 10 Ekim 2017 tarihinde merkezi güçlerin girmesi sonucunda Kerkük başta olmak üzere tartışılan bölgelerden çıkan Peşmerge’nin buralara tekrardan geri dönerek kontrolü ele alacağı hakkında haberler yapılmıştı. . Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerdeki Türkmen ve Araplar,  Peşmerge’nin tekrardan  geri dönmesini istemiyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği  Kerkük Milletvekili Rebvar Taha, Kerkük’te  yapmış olduğu toplantıda, , ”Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde Peşmerge’nin  dahil olacağı  bir gücün  kurulması için gerekli görüşmeler halen devam ediyor” demişti. Taha, görüşmelerin kimlerle yapıldığı ve hangi tarafların yer aldığı hakkında bir bilgi vermemişti.

Irak Türkmen Cephesi  Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi,  yaptığı açıklamada, zaman zaman meydana gelen güvenlik sorunları ileri sürülerek Kerkük ve diğer  bölgelerde güvenliğin sağlanması için  Peşmerge’nin de eklenmesini istemediklerini özellikle vurgulamıştı. Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi güçleri, 16 Ekim 2017’de Peşmerge güçlerinin  çıkmasıyla beraber herhangi bir çatışma durumuna girmeden Kerkük’te  kontrolü ele geçirmişti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK