İngiltere Türkler İçin Süresiz Oturumu Kaldırdı

İngiltere Türkler İçin Süresiz Oturumu Kaldırdı

İngiltere İçişleri Bakanlığı bugün yayınlamış olduğu karar ile Türk vatandaşlarından Ankara Anlaşması nedeniyle süresiz oturum verilmesi uygulamasını ortadan kaldırdı. Tüm detaylar haberimizde...

139
0
PAYLAŞ
İngiltere Türkler İçin Süresiz Oturumu Kaldırdı

İngiltere İçişleri Bakanlığı bugün yayınlamış olduğu karar ile Türk vatandaşlarından Ankara Anlaşması nedeniyle süresiz oturum verilmesi uygulamasını ortadan kaldırdı. Bakanlık, kendi işini kuran ve çalıştıran Türk vatandaşları için özel olarak süresiz oturum hakkı tanıyan yeni bir vize kategorisi  yapacaklarını dile getirdi. Yeni çıkacak olan bu vize kategorisi getirilene kadar Türk vatandaşları 3’er yıl  oturum uzatma izni alma şansına sahip olacaklar.

BAKANLIK SÜRESİZ OTURUM İZİNLERİNİ ARTIK KABUL ETMEYECEK

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması  İngiltere’de kendi işini kurup ve işleten Türk vatandaşlarına karşı yapılan muamelenin  düzenlendiği “Türkiye AT Birlik Anlaşması için yer alan iş başvuruları” başlıklı yönetmelikte küçük değişikliklere imza attı.

Bakanlığın internet sitesinde paylaşılan ve değişiklik hakkında bilgi verilen nota, Ankara Anlaşması  olarak bilinen anlaşma nedeniyle bundan böyle  süresiz oturum izni  başvurularının direkt red edileceği açıklandı.

YENİ VİZE KATEGORİSİ GELECEK

Bakanlık, bugünle beraber  İngiltere‘de iş kuran Türkler ile ailelerine  başvurmaları sonucunda sadece 3’er yıllık oturum uzatması  verileceğini vurguladı. Bakanlık, İngiltere’de kendi işinin kurmuş ve işleten vatandaşlar içinse süresiz oturum hakkı tanıyan yeni vize kategorisini yakında getireceğini de belirtti. Türkiye 1959’da Avrupa Birliği’nin o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’na  başvurmuştu. 1963 yılında da Türkiye  vatandaşlarına o toplumda yer alan ülkelerde daha iyi hizmet sağlayabilmek amacıyla vize almalarına olanak sağlayan Ankara Anlaşması yapılmıştı. İngiltere’de Türkler  bu anlaşma sayesinde 1 yıl oturum izni almasının hemen ardından sonra 3 yıl uzatma alarak süresiz oturum izni şansına sahip olabiliyorlardı.

 

BİR CEVAP BIRAK