• DOLAR
  3,8873
  % 0,68
 • EURO
  4,5857
  % 0,82
 • ALTIN
  160,6700
  % 0,55
 • BIST
  106.272
  % -0,66
Hariri istifayı Riyad’da öğrendi

Hariri istifayı Riyad’da öğrendi

Başta Prens Mutab bin Abdullah, Prens el Velid bin Talal ve Prens Turki bin Abdullah olmak üzere Ritz Carlton’a götürülen prenslere tek telefon hakkı verildi. Reuters’e konuşan bir yetkili, “Hiç kimseyle görüştürülmüyorlar ve sıkı emniyet altında tutuluyorlar. Hiç kimse ne içeri girebilir ne de çıkabilir” açıklamasını yaptı. Prenslerin tutuklanmasına ilişkin operasyonun uzun bir hazırlık sürecinden sonra yapıldığı açıklık kazanmıştı.

Kasım ayı Riyad için Lübnan merkezli hızlı gelişmelerle başladı ve Suud Kraliyet ailesi içindeki tasfiye operasyonu ile devam etti. Saad Hariri’yi istifaya götüren ve birçok Suudi prensin tasfiyesine yol açan sürecin planlı şekilde yürütüldüğü ortaya çıktı. 2-4 Kasım arasındaki çifte operasyon Riyad’ın en uzun 72 saati olarak tarihe geçti.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin beklenmedik istifası ve ardından Suudi Arabistan’da meydana gelen tasfiye operasyonunun üzerinden bir hafta geçerken, perde arkasındaki gelişmelere ilişkin bilgiler de su yüzüne çıkıyor. Tüm bölgeyi Lübnan merkezli yeni bir krizin eşiğine getiren hızlı gelişmelerde, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başrolü oynadığı görülüyor. 2 Kasım’da Selman’ın işaretiyle başlayan hareketlenme 4 Kasım’da topyekün bir tasfiye operasyonuna dönüşüyor. Tasfiye ve istifa operasyonun perde arkasının ortaya çıkması, önceden hazırlanmış bir planlama sürecinin bulunduğuna işaret ediyor. Saad Hariri’nin istifasının ve Suudi Kraliyet ailesi içindeki tasfiye operasyonundan bir hafta sonra sızan bilgiler enlem icra edilen bir planlamaya gösteriyor. 2 Kasım’da Saad Hariri’nin Riyad’a çağrılmasıyla başlayan operasyon 4 Kasım Cumartesi gecesi Kraliyet ailesine mensup prenslerin Ritz Carlton otelinde gözaltına alınmalarıyla son buluyor. İşte Riyad’da en uzun 72 saatin hikayesi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?