Gerilim Sürüyor! Atina’dan Bir ‘Türkiye’ Açıklaması Daha

Gerilim Sürüyor! Atina’dan Bir ‘Türkiye’ Açıklaması Daha

Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Genimatas, Türk Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy’un, Yunan Dışışleri Bakanı Nikos Kocyas’ın Alpha televizyonuna yaptığı açıklamasına cevap verdi. İşte, tüm detaylar haberimizde...

247
0
PAYLAŞ
Gerilim Sürüyor! Atina'dan Bir 'Türkiye' Açıklaması Daha

Türkiye’yi uluslararası hukuka ve uluslararası deniz hukukuna saygı göstermeye davet eden Geanimatas “Türkiye sürekli bir biçimde bizim kırmızı çizgimizi aşmaya devam ediyor. Sonra da sanki  gerçeklerle herhangi bir ilgisi bulunmuyor gibi tepki göstererek, şikayet ediyor” dedi. Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy cuma günü gerçekleştirmiş olduğu konuşmada, Yunan Dışişleri Bakanı Kocyas’ın demecinde, Türkiye’ye karşı” barışcıl olmayan davranışlarda” bulunabileceğine yönelik açıklamasının “kaygı verici ve esefle karşılandığını” ifade etti.

Aksoy yapmış olduğu yazılı açıklamada Yunan Dışişleri Bakanı için “Siyasi pozisyonunun  gerektirdiği ve vermiş olduğu sorumluluktan uzak barışçıl olmayan ve haddini fazlasıyla aşan bir tavır sergilemektedir.  Kendisini aklıselime davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kocyas demecinde, Türkiye’nin, Kardak bölgesinde son yaptığı hareketle beraber Yunanistan’ın “kırmızı çizgilerini” aştığını ve bir daha böyle bir olay yaşanması takdirde barışçı şekilde davranmayacaklarını Türk  tarafına buradan duyurduklarını ifade etti. Türkiye’nin doğu Akdeniz’de “kovboymuş gibi”   hareket ettiğini dile getiren Kocyas son yaşanan olay hakkında Türkiye’den tazminat istemeleri  olasılığının olduğunu dile getirdi.

Bildiğiniz üzere Yunanistan Bakanı Kardak’a çelenk bırakmaya gelmiş fakat Türk deniz kuvvetleri buna izin vermemişti. Bunun hemen ardından Türk botu ile Yunan gemisi çarpışmış, Yunan gemisi bundan oldukça zarar görmüştü. Bunun ardından Yunanistan ve Türkiye arasında ilişkiler iyice kopmuş ve peş peşe oldukça sert açıklamalar gelmişti. Haberler gelmeye devam ettikçe sizlere sitemiz üzerinden bilgi vereceğiz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK