• DOLAR
  3,9293
  % 0,10
 • EURO
  4,6143
  % 0,20
 • ALTIN
  161,7094
  % 0,21
 • BIST
  103.912
  % -2,19
Doğu Guta alarm veriyor

Doğu Guta alarm veriyor

Suriye’de 400 bin sivil, Şam yakınlarındaki Doğu Guta bölgesinde ölümle boğuşuyor. Dünya teknoloji çağının zirvesini yaşarken, bebeklerin açlıkla mücadele ettiği Doğu Guta’da bugüne kadar 206’sı çocuk 67’si kadın olmak üzere 397 şahıs açlıktan hayatını kaybederken binlerce sivil de hastalıklarla boğuşuyor. Her 10 günde bir çocuğun açlıktan yaşamını yitirdiği Doğu Guta, Esed rejiminin ablukası altında.

BİR ANNENİN FERYADI

Doğu Guta’da yaşayan Aişe Al Sattuf isimli bir anne, “Abluka altındaki Doğu Guta’da yaşıyoruz. Burada fazla zor günler geçiriyoruz. Yıkıntı içinde yaşıyoruz” diyerek adeta kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşen Suriyelilerin durumunu özetliyor. Çocukların Doğu Guta’da güvende olmadığını belirten anne, “Çocuklarımız güvende değil. Yağ yok, su yok, ekmek yok esas ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Ağzımıza koyacak bir lokma ekmeğimiz yok. Cebimde yıllardır bir liram yok. Çocuğumun hastalığı var, hekim bulamıyoruz. Ne yapacağımı bilmiyorum, buradaki durumu daha asıl özetleyebilirim ki, çaresiziz” diye konuştu.

DİRENİŞÇİ EŞİ ŞEHİT OLDU

Doğu Guta’nın Kefer Batna beldesine düzenlenen hava saldırısında direnişçi kocası şehit düşen bu anne, 3 çocuğuna 2 patlıcanı ateşte pişirip, et çekme makinesinde çekerek aş yapmaya çalışıyor. Her gün aş sıkıntısı yaşadıklarını anlatan genç kadın, “Çocuklarım bana her gün ‘anne ne yiyeceğiz fazla açız’ deyip duruyorlar. Onlara ne diyeceğimi bilemiyorum. Gerçekten fazla zor durumdayız” diyor. Çocuklardan biri büyüme hormonu sıkıntısı çeken bu aile, bölgeye ilaç sokulabildiği anda ‘acil ilaç ulaştırılacaklar listesi’nde yer alıyor. Doğu Guta’ya resmi olarak 5 yıldır ilaç girişi yok. Şam’dan gelen ilaçlar ise karaborsa olarak fazla yüksek fiyatlara satılıyor. Zaten insanlarda o ilaçları alacak nakit da bulunmuyor.

VATANLARINI BIRAKMADILAR!

Doğu Guta’nın 5 yıldır ağırbaşlı bir ablukanın pençesinde olduğunu söyleyen İHH Suriye Çalışmaları Basın Sorumlusu Selim Tosun, “Oradaki insanlara devamlı insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz. Bebekler açlıktan yaşamlarını yitiriyor. Geride kalan çocukların oyun alanları bile birer enkaz. Bu ortamda çocukların sağlıklı bir psikolojiye sahip olması olası değil. Çocuklar gerçekten açlıkla mücadele ediyor. Kimi vakit da mağlup düşüyorlar” diye konuştu. Doğu Guta’nın vatanını terk etmeyen Suriyelilere aleni cezaevine dönüştüğünü söyleyen Tosun, “Suriyeli kardeşlerimiz vatanlarını terk etmek istemedikleri için bu cezaevine razı oldu. Vatan sevgisi hayat şartlarının zorluğuna galip geldi. Onlar hala vatanlarını terk etmeyeceklerini söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Ölüme terk ettiler

İHH verilerine göre Esed rejimi, 2017 yılında Doğu Guta’da 10 sıhhat merkezine saldırdı. Şu an sağlam durumda olan 42 sıhhat merkezinin bulunduğu bölgede, tıbbi malzeme yetersizliğinden hiçbir müessese hizmet veremiyor. Yine İHH verilerine göre bölgede 107 hekim bulunmasına rağmen, sıhhat altyapısı sıfırlandığı için hastalıklara zamanında müdahale edilemiyor. İHH Sorumlusu Selim Tosun, 2013 yılında kimyasal saldırıya hedef olan bölgede 2 bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, “Bölge şu an saha çekimi yaparken dahi fazla dikkatli davranılması gereken bir yere dönüştü. Çünkü cazibe yapılan bir saha birkaç saat içerisinde vuruluyor. Doğu Guta sadece besin ve ilacın giremediği bir yer değil. Aynı zamanda derhal hergün hava saldırılarıyla da insanların ölüme terk edildiği bir yer” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?