• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Datüb başkanı Kassanov’dan Türklere çağrı

Datüb başkanı Kassanov’dan Türklere çağrı

Ahıska Türkü iş adamı Ziyaddin Kassanov Kazakistan’ın Almati kentinde gerçekleştirilen Datüb (Dünya Ahıska Türkler Birliği) 3’cü Genel Kongresinde 3’cü kez reis seçildi. Kassanov Kanal 7 Dış Haber Muhabiri İsmail Sinbarigov’un sorularını Yanıtladı.

3’CÜ KEZ DATÜB’ÜN BAŞKANI SEÇİLDİNİZ BU BAŞARINIZDAN SONRA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Elbette bu milletimizin bize verdiği bir sorumluluktu, ona göre her bir seçimden sonra daha aka bir mesuliyet üzerine alıyorsun, milletine verdiğin sözleri çalışıp daha sonra yerine getiriyorsun.

Siz bizi bilirsiniz haksız yerden bizi evimizden yurdumuzdan aldılar bir gece içerisinde Kazakistan’a ve Orta Asya’ya sürdüler, hayvan vagonlarında ne kadar trajik şey yaşadık ne kadar insanlarımız öldü ne kadarı yolda kaldılar ne kadarı açlıktan öldüler onları tüm tarih bilir.

Ama önemlisi buraya gelende bizim Kazak kardeşlerimiz Özbek Kırgız onlar bize yardım ettiler ve biz ata yurdumuza geldik, burada da başladık bu güne kadar o örf adetlerimizi unutmadık dilimizi dinimiz unutmadık her şeyimizi koruduk ve yaşamaya devam ediyoruz. Ama bu arada elbette ki problemler oluyor.

Bizim amacımız birinci haklarımızı almak doğrudan milletimizi Gürcistan’a yol açmak. Gelmek isteyen gelsin gelmeyenin canı sağa olsun iş onda değil biz Gürcistan’a gidip işgal etmek istemiyoruz. Bizim amacımız Gürcistan devleti adil davransın bize ve bilsinler ki bizi onlar zamanında haksız sürdüler ve bugün haklarımız var ve onlar bunları vermelidirler. Bizim bu açıdan aka çalışmalarımız var, hem Avrupa konseyinde hem öbür Uluslararası teşkilatlarında hem de Türkiye devletimiz bize yardım fiyat bu konularda her yerde hem de direk Gürcistan devletine hem Cumhurbaşkanına hem bakanlarına hem başbakanına biz sürekli temaslar halindeyiz.

Ancak maalesef ve maalesef Gürcistan devleti bizim oraya dönmemize bize her türlü mani koyuyor bizim Ahıskalılar oraya dönmesin. örneğin 43 adet ev aldık ama oraya gelen Ahıskalılarına her türlü onlar baskı yapıyorlar yıldırmak bezdirmek ve onları oradan göndermek dönsünler gitsinler. Diğerleri de gelmesin. Bu konuda sürekli bir dava var. Bizim onlarla sürekli bu konuda çarpışma var. Bu çarpışma inşallah devletimizin ve Uluslararası olan tüm teşkilatların baskısıyla biz Ahıskalılara yer açacağız.

Ahıska Türkler Birliğin amacı yerinde yaşayan örneğin yaşayan devletlerde Ahıskalıları kuvvetli yapmak kuvvetli yapmak için en önemlisi onlara eğitim vermek okutmak onları iş adamı yapmak politikacı yapmak her türlü onlara yollar açmak ve bu ülkelerde büyütmek. Doğrudan hem ülkelerine hem ailelerine faydalı olsunlar. Onları iyi insanlar olarak yetiştirelim. Bu tüm devletlere ait. Yurt Dışı Türklerle TİKA ile öbür bölgelerin kuruşlarınla ağırbaşlı ağırbaşlı çalışmalarımız var. En azından Yurt Dışı Türklerle 200-350 çocuk okutuyoruz. Her bölgelerden 9 ülkeden ondan öbür 250-300 çocuk şey en azından öbür hususi okullarda biz hususi anlaşmalarla fazla ağırbaşlı indirimlerle okutuyoruz.

Türkiye’de de yıllarca Ahıska Türklerin sorunları vardı vatandaşlıkları yoktu, ancak sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla son bir ay içerisinde Ahıska Türklerine vatandaşlık hakkı verildi ve Ahıskalılar kimlik almaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye Cumhuriyetin kimliğini almaya başladılar.

Siz bilirsiniz Cumhurbaşkanımız Ukrayna harp bölgesinde Ahıska Türkleri Erzincan’a getirdi. Bu tekrarlayayım çünkü biz bunu hiçbir vakit unutmuyoruz. Neden çünkü bu milletimiz için inanılmaz bir iyilik. Milletimiz için inanılmaz bir açılım.

Kanal 7 Dış Haberler / İsmail Sinbarigov

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?