Çin Resmen Duyurdu Ve İlk Kez Kabul Etti!

Çin Resmen Duyurdu Ve İlk Kez Kabul Etti!

Dünya devi Çin, nükleer yakıtlı uçak gemisi inşa etmek amacıyla gerekli teknolojiyi geliştirmek amacıyla süreci hızlandırdığını açıkladı. Tüm detaylar haberler haberimizde...

229
0
PAYLAŞ
Çin Resmen Duyurdu Ve İlk Kez Kabul Etti!

Çin Komünist Partisinin resmi yayın  organları arasında yer alan “Global Times”   gazetesinin, devlet savunma sanayisi şirketi China Shipbuilding Industry Corporation hakkında yapmış olduğu haberde,  CSIC’nin nükleer yakıtlı uçak gemisi, yapabilmek amacıyla yeni şekil nükleer denizaltı ve insansız karşı istihbarat deniz araçları konusunda kritik teknolojileri geliştirmek amacıyla süreci iyice hızlandırdığını belirtti. Şirketin nükleer yakıtlı uçak gemisiyle ilgili başka ayrıntının paylaşılmadığı belirtilen haberde, bir devlet şirketinin, nükleer yakıtlı uçak  gemisi planı hakkında bir bilgiyi açık bir şekilde paylaşmasına dikkat çekti.

Çin’in bu durumda biri ordu deposunda olmak üzere diğeri ise inşaa sürecinde olan iki uçak  gemisi yer almakta. Ülkenin ilk uçak gemisi olan  Sovyet yapımı Liaoning, Ukrayna’dan getirilerek Eylül 2012’de Çin Halk Kurtuluş Ordusu  ordusu deposuna alınmıştı. Tamamı yerli olarak yapılan  ikinci uçak gemisi 001A geçen yıl Nisan ayında yapılan tören sonucunda suya indirilmişti. Gövde ağırlığı yaklaşık olarak  50 bin ton olan 001A’nın 2020’den önce inşaasının hemen bitirilerek ordu deposuna alınması beklenmekte.

ÇİN ABD’YE YETİŞİYOR

Her türlü yüksek teknolojide Çin ABD’ye yetişmek için oldukça fazla emek harcıyor. Geçen yıl Pentagon, istihbaratının 2014-2016 senesinde Çin’in  üretmiş olduğu DF-ZF hipersonik uçağının 7 kez test edildiğini ve bir saptama olduğunu dile getirdi.

Çin bunun yanı sıra yeni nesil insansız hava araçları üzerinde de çalışıyor. Özellikle de güneş enerjisinden faydalanan ve bu  sahip olduğu özelliğiyle diğer İHA’lara göre daha uzun sürede havada uçabilecek İHA’ların geliştirilmesi için çaba harcanıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK