• DOLAR
  3,9512
  % 0,66
 • EURO
  4,6461
  % 0,89
 • ALTIN
  162,7240
  % 0,29
 • BIST
  103.912
  % -2,19
Bu mektup İngiliz Başbakan’ı düşürebilir

Bu mektup İngiliz Başbakan’ı düşürebilir

İngiltere’de kabinenin iki üyesinin ortak imzayla Başbakan Theresa May’e yazdıkları saklı mektubun Sunday Times’a düşmesi Sterlin’de katı satışları da beraberinde getiren endişelere sebep oldu.

Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Çevre Bakanı Michael Gove’un ortak imzayla May’e yazdıkları mektupta kendilerinin Brexit planlarında geriye düştüklerini dile getirdi ve eleştirilerini paylaştı.

İki imzalı mektupta May’in Brexit görüşmelerinde İngiltere’nin elini zayıflattığı eleştirisi yöneltildi.

Sunday Times’ın haberine göre May’in partisi, Muhafazakar Parti’den 40 mebus de güvensizlik mektubu imzalamak için anlaştı. 48 vekil imzalı bir name May’in başbakanlık görevinden düşmesine sebep olabilir

Parti tüzüğüne göre 48 imzada Muhafazakar Parti’nin Başbakanlık görevini yürütecek yeni bir şef seçmesi gerekiyor. Bu durumda partinin yeni lideri doğrudan başbakan olacak ve yeni bir seçime gerek kalmayacak.

May, 8 Haziran’daki erken seçimde karşılaştığı zor kaybından beri partisinde otorite sorunları yaşıyor. May’in istifası için parti içerisindeki muhalifler bir süredir lobi çalışmaları yürtüyordu. Son dönemde İngiltere siyaseti savunma bakanı Michael Fallon ve yardımlardan mesul bakan Priti Patel’in muhtelif skandallar nedeniyle istifaları ile gündemdeydi.

Business HT

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?