• DOLAR
  3,8951
  % 0,52
 • EURO
  4,5819
  % 0,23
 • ALTIN
  161,7475
  % -0,17
 • BIST
  106.239
  % -0,69
‘Bosna Kasabı’ için istenen ceza belli oldu!

‘Bosna Kasabı’ için istenen ceza belli oldu!

Hollanda’nın Lahey şehrindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) Başsavcısı Serge Brammertz, soykırım ve harp suçu zanlısı eski Sırp komutan Ratko Mladic’e en ağır cezanın verilmesini talep ettiklerini söyledi.

“Bosna Kasabı” olarak da nitelendirilen Mladic’in 22 Kasım’daki karar duruşmasından evvel AA’ya değerlendirmelerde bulunan Brammertz, eski Yugoslavya ülkelerindeki mühim sorunlardan birinin 1990’lı yıllarda yaşananların mektep kitaplarında “tek taraflı anlatılması” olduğuna işaret etti.

İnsanların geçmişle barışmadıkları sürece gelecekle anlaşamayacağını vurgulayan Brammertz, ortak bir istikbal inşa etmek için öncelikle geçmişle yüzleşmek gerektiğini kaydetti.

Brammertz, ICTY’nin çalışmalarını iki mühim davayla sonlandıracağını anımsatarak, bunlardan birinin hakkında müebbet istenen harp suçu ve soykırım zanlısı Mladic’in karar duruşması, diğerinin ise eski Hırvat komutan Jadranko Prlic ve aynı davada yargılanan öbür isimlerin temyiz duruşması olacağını anımsattı.

Mladic’in, 1995 yılındaki Srebrenitsa soykırımının yanı dizi Saraybosna kuşatmasında işlenen suçlar ve Srebrenitsa dışındaki altı şehirde daha soykırım suçlarından yargılandığını aktaran Brammertz, Mladic’in davasında yüzlerce tanığın dinlendiğini, binlerce kanıtın mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Brammertz, “Ratko Mladic’e en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz. Kararı, mahkemenin hakimleri verecek. Prlic ve diğerlerinin davasında da hakimleri bu kişilerin işlediği suçlar konusunda ikna etmeyi başarmıştık. Aynı sonucu temyiz davasında da bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“HER MAĞDURUN ADALET İSTEME HAKKI VAR”

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic’in “ICTY’nin adil davranmadığı” ve “Sırbistan’ın en ağır yarayı aldığı” söylemlerini de değerlendiren Başsavcı Brammertz, ICTY’nin harp suçluları hakkında hüküm verdiğini ve bu nedenle Sırp Başbakan’ın açıklamalarına katılmadığını söyledi.

Brammertz, mahkemenin etnik kökeni ne olursa olsun mağdur ve yakınları için adaletin sağlanması adına çalıştığını vurgulayarak, “Savaşın kurbanları için adaletin sağlandığını görmek istiyoruz. Ailenizi kaybetmeniz veya tecavüze uğramanız saldırganın etnik kökeniyle alakalı değil. Her mağdurun hak isteme hakkı var.” ifadelerini kullandı.

Yeni neslin geçmişte Balkanlar’da yaşanan savaşları “taraflı” yaklaşan akrabalarından dinlemek yerine araştırması gerektiğinin altını çizen Brammertz, 1990’lı yıllarda yaşanan savaşların nefret söylemlerine dönüşmemesi gerektiğini, bunun son radde üzücü sonuçlar doğurabileceğini kaydetti.

Brammertz, mahkeme arşivinin Saraybosna kuşatmasında yaşananlar ve Srebrenitsa’daki soykırımı inkar edenler için yanıt niteliği taşıdığını ve adaleti temsil ettiğini vurguladı.

Eski Yugoslavya ülkelerinde harp suçlularının “yüceltilmesi” sorunu bulunduğuna dikkati çeken Brammertz, “Son yıllarda harp suçundan yargılananların kahramanlaştırıldığını görüyoruz. Bu, kurban yakınlarının canını acıtıyor. Savaşta sivilleri öldüren ve hüküm giyen kişilerin kahraman kabul edilmesine mana veremiyorum.” diye konuştu.

Başsavcı Brammertz, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ın harp suçlularının yargılanmasında iş birliği yapamamasını bölgedeki siyasi karmaşıklığa bağladığını belirterek, istikbal dönemde bu ülkeler arasında iş birliği sağlanmadığı takdirde, ülkelerin kendi mahkemelerinde görülecek harp suçu davalarının da zorlaşacağını sözlerine ekledi.

RATKO MLADIC KİMDİR?

Mladic, 12 Mart 1942 tarihinde Bosna Hersek’in Kalinovik beldesinde doğdu. Belgrad’daki Yugoslav Halk Ordusu (JNA) Askeri Akademisi’nde eğitim saha Mladic, evvel JNA’da, ardından da Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti Ordusunda (VRS) vazife yaptı.

Mladic, Bosna’daki savaşın ilk dönemlerinde, 12 Mayıs 1992’de kurulan VRS’nin kuruluşundan 8 Kasım 1996 tarihine kadar komutanlığını üstlendi.

Bosna’daki savaşın ardından 15 sene saklandıktan sonra 26 Mayıs 2011’de Sırbistan’da yakalanan ve 31 Mayıs 2011’de ise Lahey’deki mahkemeye teslim edilen Mladic’in yargılanması 530 gün sürdü.

Savcılık, Mladic hakkında soykırım, insanlığa karşı suç, harp kanun ve geleneklerini çiğnemek suçlarından müebbet hapis cezası verilmesini talep ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?