• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
BM uyardı: Dünyanın en büyük kıtlığı kapıda

BM uyardı: Dünyanın en büyük kıtlığı kapıda

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Suudi Arabistan’ın tüm hava ve deniz limanlarını kapatarak Yemen’e uyguladığı kuşatma kaldırılmazsa ülkede dünyanın en aka kıtlığının yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Yemen’den Riyad’a roket fırlatılmasının ardından Suudi Arabistan’ın Yemen’de hava ve deniz limanlarını kapatması ve BM’nin yardım uçuşları iç insani yardım operasyonlarının bloke edilmesi üzerine İsveç’in talebiyle ülkedeki insani durumu görüşmek üzere toplandı.

BMGK’daki kapalı oturumun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Lowcock, Suudi Arabistan’a yapılan roket saldırısını kınadı.

İNSANI YARDIMLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASI ÇAĞRISI

Suudi Arabistan’ın Yemen’e uyguladığı ablukayı ise hemen kaldırması çağrısında bulunan Lowcock, şunları söyledi:

“Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri birtakım önlemler aldı ve Yemen’deki hava ve deniz limanlarını kapattı. Kuşatma kaldırılmazsa Yemen’de kıtlık yaşanacak ve bu kıtlık Güney Sudan’da on binlerce kişiyi etkileyen kıtlık gibi ya da Somali’de 2011 yılında 250 bin kişinin ölümüne sebep olan kıtlık gibi olmayacak. Dünyanın son yıllarda gördüğü milyonlarca kişiyi etkileyecek en aka kıtlık yaşanacak.”

İngiltere ve Fransa da Yemen’e insani yardımların önündeki tüm engellerin kaldırılması çağrısı yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?