Birleşik Krallık Bakanı Alistair Burt: Biz ABD Değiliz, YPG’yi Silahlandırmıyoruz

Birleşik Krallık Bakanı Alistair Burt: Biz ABD Değiliz, YPG’yi Silahlandırmıyoruz

Birleşik Krallık'ın Ortadoğu'dan sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, İstanbul ve Ankara'daki görüşmelerinden hemen sonra , CNN TÜRK Diplomasi Muhabiri Büşra Arslantaş'ın sorduğu sorulara cevap verdi. "Afrin'deki operasyonda çok kişinin ölmediği için mutlu olduğunu dile getiren diyen Burt, PKK-YPG ilişkisini değerlendirdi. "Biz ABD değiliz, YPG'yi silahlandırmıyoruz" dedi.

134
0
PAYLAŞ
Birleşik Krallık Bakanı Alistair Burt: Biz ABD Değiliz, YPG'yi Silahlandırmıyoruz

Birleşik Krallık’ın Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt, “YPG ile PKK  arasında bağ olduğuna dair olan iddiaların farkındayız” dedi ve ekledi: “PKK konusunda tavrımız oldukça net, PKK bir terör örgütüdür.  YPG’nin de kendini PKK’dan uzaklaştırması gerektiğini net bir şekilde dile getiriyoruz.  PKK ile  herhangi bir bağları olmaması gerekiyor.”

Ankara ve İstanbul’da, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’dan Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın’a, Afad Başkanı’ndan Suriyeli muhaliflere kadar görüşmeler yapan  Burt, Türkiye’den  ayrılmadan önce CNN TÜRK’e oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Afrine yapılan ve Avrupa’nın gündeminden düşmeyen ZeytinDalı harekatı hakkında değerlendirme yaptı, ””Türkiye’nin kendisini  ve sınırlarını teröre karşı koruma ihtiyacınızı ve gerekliliğini anlayışla karşılıyoruz.  Afrin’deki operasyonun insanların iddia ettiği gibi büyük çapta can kaybına neden olmadığından dolayı oldukça  mutluyuz. Şimdi  asıl önemli soru ise ‘Sırada ne olacak?’, Türkiye sınırları ve Kuzey Suriye’nin  güvenliğini sağlamak şuanlık bildiğimiz bu. Türk hükümetinin  oldukça ciddi bir biçimde davrandığı ve arkasında durduğu konu. Suriye’deki  gibi çatışmaların azalmasını ve insanların huzura ermesini umuyoruz” dedi.

Londra ile Moskova arasında meydana gelen casus krizin hakkında da açıklama yapan Burt, suikast girişimden dolayı bir daha Rusya’yı sorumlu gösterdi ve Türkiye’ye ise vermiş olduğu destekten ötürü teşekkür etti. Burt, “NATO’da yer alan diğer ülkeler gibi, Türkiye’ye de yapmış olduğu olumlu yorumlar nedeniyle minettarız.” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK