• DOLAR
  3,9650
  % 0,19
 • EURO
  4,6516
  % 0,07
 • ALTIN
  163,1451
  % 0,11
 • BIST
  105.268
  % 1,30
ABD’li yetkili: ABD, Türkiye’nin değerini bilmeli

ABD’li yetkili: ABD, Türkiye’nin değerini bilmeli

ABD Kongresi Türkiye Dostluk Grubu Eş Başkanı Teksas Vekili Pete Sessions, “İki memleket arasında farklı düşünceler olsa da Türkiye harika ve kıymetli bir müttefik; ABD, Türkiye’nin değerini bilmeli.” dedi.

Washington DC merkezli fikir kuruluşu Turkish Heritage Organization (THO) tarafından ABD Kongresinde “Türk-Amerikan İlişkileri” konulu panel düzenlendi.

Panele ABD Kongresinin bazı üyelerinin yanı dizi Kongre Dış İlişkiler Komitesi üyelerinin üst düzey çalışanları katıldı.

Princeton Üniversitesi Öğretim Üyesi Michael Reynolds ve Amerikan Yeni Güvenliği Merkezi Uzmanı Nicholas Heras’ın konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte moderatörlüğü German Marshall Fund uzmanı ve Carolina Üniversitesi Öğretim Üyesi Nora Fisher Onar yaptı.

“Türkiye’nin bölgedeki rolü kritik”

Panelde laf saha Cumhuriyetçi vekil Sessions, şu açıklamayı yaptı:

“İki memleket arasında farklı düşünceler olsa da Türkiye harika ve kıymetli bir müttefik; ABD, Türkiye’nin değerini bilmeli”

ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’yi desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Sessions, Türkiye’nin bölgedeki rolünün kritik olduğunu söyledi.

“PKK ile YPG arasındaki bağ yadsınamaz”

Michael Reynolds ise Türk-Amerikan ilişkilerinin fena bir dönemden geçtiğini ancak iki ülkenin de Ortadoğu’da birbirine gereksinim duyduğunu dile getirdi.

Terör örgütü PKK ile YPG arasındaki bağın yadsınamaz olduğuna dikkati çeken Reynolds, tam da bu konunun iki memleket ilişkilerini yaraladığını belirtti.

Daha sonra laf saha Nicholas Heras, Suriye’nin geleceğinde Türkiye’nin rol oynayacağını düşündüğünü ve ABD’nin bunu görmezden gelmemesi gerektiğini kaydetti.

“ABD, YPG ile ilişkilerini sınırlandırmalı.” ifadesini kullanan Heras, PYD’nin kendi çıkarları peşinde koştuğunu anlattı.

Ayrıca her iki konuşmacı da Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmesinin ikili ilişkilere müspet katkılar sağlayacağına inandıklarını anlatım etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?