• DOLAR
  3,9742
  % 1,25
 • EURO
  4,6668
  % 1,34
 • ALTIN
  163,8721
  % 0,41
 • BIST
  105.268
  % 1,30
AB’den Venezuela’ya ambargo!

AB’den Venezuela’ya ambargo!

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, AB’nin, Venezuela’ya yönelik siyasi ve diplomatik girişimlerin yanı dizi ülkedeki siyasi krize barışçıl çözüm bulunmasına katkı sağlamak için kısıtlayıcı tedbirler uygulanması konusunda oy birliğiyle karar aldığı belirtildi.

AB’nin Venezuela’ya diyalog ve uzlaşı çağrısı yaptığı hatırlatılan açıklamada, AB’nin, Venezuela halkının ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak ve bütün tarafları iç edecek bir anlaşmaya katkıda bulunmaya amade olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Venezuela’da muhalefetin 15 Ekim’de yapılan eyalet seçim sonuçlarını tanımadığına işaret edilerek, seçim sonuçlarının müstakil bir merci tarafından denetlenmesi gerektiği belirtildi.

Venezuela’daki gelişmelerin ülkedeki “siyasi kutuplaşmayı” derinleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada, AB’nin Venezuela’daki Kurucu Meclisin demokratik ve müstakil kurumlara ziyan verdiğini düşündüğü ve meşru olmadığı için Kurucu Meclisi tanımayacağı anlatım edildi.

KISITLAYICI TEDBİRLER

Açıklamada, “AB, Venezuela’da iç baskı için kullanılabilecek silah ve eş malzemelere ilişkin ambargo kararı almış, aynı zamanda seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin hukuki altyapı oluşturulması konusunda da anlaşmaya varmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Bu tedbirlerin kademeli ve esnek şekilde uygulanacağı belirtilen açıklamada, tedbirlerin demokratik prensiplere ve hukukun üstünlüğüne saygı duymayan, insan haklarını ihlal eden kişileri hedef alacağı bildirildi.

Açıklamada, Venezuela’daki siyasi duruma ilişkin müspet gelişmeler yaşanması durumunda askıya alınabilecek tedbirlerin Venezuela halkına ziyan vermeyi amaçlamadığı vurgulandı.

Venezuela’daki siyasi krizi ancak hükümetin çözebileceği anlatım edilen açıklamada, Venezuela hükümetine hür ve adil seçimler yoluyla demokratik meşruiyeti yine sağlama çağrısında bulunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?