ABD’de Dışişleri Bakanlığı’na CIA Başkanı Mike Pompeo Getirildi

ABD’de Dışişleri Bakanlığı’na CIA Başkanı Mike Pompeo Getirildi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevinden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'yu getirdi. CIA Direktörlüğü'ne ise Gina Haspel'in getirildiği açıklandı. Peki, ABD Dışişleri Bakanlığına getirilen Mike Pompeo kimdir?

205
0
PAYLAŞ
ABD'de Dışişleri Bakanlığı'na CIA Başkanı Mike Pompeo Getirildi

ABD Başkanı Donald Trump ile Dışişleri Bakanı Rex Tillerson  arasında  ABD dış politikasında meydana gelen fikir ayrılıklarının ‘geri dönüşü çok zor olduğu’ belirtiliyordu. Trump ve Tillerson’un arasındaki uçurum gün geçtikçe daha büyük bir hale geldi ve ABD Başkanı Donald Trump Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevine son verdi. . Dışişleri Bakanlığında Tillerson’ın görevden alınmasının hemen ardından CIA Başkanı Mike Pompeo getirildi.  CIA Direktörlüğü’ne ise Gina Haspel’in getirildiği ifade edildi. Peki, yeni ABD Dışişleri Bakanı  Mike Pompeo kimdir?

 YENİ ABD DIŞİŞLERİ BAKANI  MİKE POMPEO KİMDİR?

Güney Kaliforniya’da  doğan, orada büyüyen ve  eski bir Amerikan askeri olan  Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri’ne subay yetiştiren ve ülkenin ordusu için oldukça önem arz eden West Point’teki Askeri Akademisi’ni sınıf birinciliği ile bitirdi. Bu akademide yaklaşık olarak 5 sene boyunca görev yaptı. Daha sonra Harvard Hukuk Fakültesinden  mezun olarak  Kansas’ta iki tane işletme işletti. 2010 yılında üç House döneminin ilkine seçilmeyi başaran  Pompeo, İran nükleer  anlaşmasına karşı olan çıkışları ve gözetim programlarını  desteklemesi ile tanındı.  Başkan-Donald Trump tarafından Kasım 2016’da CIA direktörü için aday gösterilen MİKE POMPEO Ocak ayında görevine başladı.

AFRİN SÜRECİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Türkiye’nin oldukça kararlı bir biçimde yürüttüğü  Zeytin Dalı Harekatı için ABD ile yapılan görüşmeler Rex Tillerson  üzerinden gerçekleştirilmişti. Bu yeni atamanın sonucunda ABD’nin Suriye’de  nasıl bir politika ile devam edeceği merak konusu…

BİR CEVAP BIRAK