ABD Fransa ve İngiltere’den Yeni Suriye Hamlesi!

ABD Fransa ve İngiltere’den Yeni Suriye Hamlesi!

Suriye'deki bazı askeri ve kimyasal silah hedeflerini Cumartesi sabaha karşı düzenlemiş oldukları ortak operasyonla vuran ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı konusunda bağımsız bir araştırmanın araştırmanın yapılması için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi nezdinde yeni bir girişime imza attı. Üç ülkenin hazırlamış olduğu karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'ne sunuldu.

141
0
PAYLAŞ
ABD Fransa ve İngiltere'den Yeni Suriye Hamlesi!

Üç ülkenin hazırlamış olduğu tasarıda, Şam yakınlarında yer alan Duma bölgesine yönelik kimyasal saldırı  hakkında bağımsız bir araştırma yapılması için çağrısını tekrarlandı. Bunun yanı sıra, insani yardımların hızlı bir şekilde ulaştırılması, ateşkesin yürürlüğe alınması ve Suriye’nin BM’de gerçekleştirilen barış görüşmelerine  katılması için çağrı yapılmakta. Üç ülkenin son olarak yapmış olduğu bu girişim, Suriye’ye yönelik hava saldırılarının ardından diplomatik sürece tekrardan dönmenin bir göstergesi olarak ifade edilmekte. Bu tasarıda, düzenlenen kimyasal saldırı ile ilgili tüm detayların ortaya çıkarılması ve kim tarafından  bu saldırının yapıldığının tespit edilmesi isteniyor.

Suriye’nin başkenti Şam’a yakın bir kısımda yer alan Duma’yı eli altında bulunduran cihatçı gruplar ve bu örgütlere yakın kuruluşları, geçen hafta Pazar günü ordunun kimyasal silahla saldırı  yaptığını ve bu saldırı sonucunda bir çok masum insanın hayatını kaybettiğini duyurdu. Suriye hükümeti, kimyasal saldırı  düzenleme iddialarını kabul etmezken, Rusya ise kendi ekiplerinin yapmış olduğu inceleme sonucunda herhangi bir kimyasal saldırı kalıntısının bulunmadığını açıkladı.

MÜZAKERELERİN YARIN BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) bağlı heyetler, Perşembe ve Cuma günleri Suriye’yi ziyaret etti. OPCW, heyetlerinin  çalışmalarının başladığı  Cumartesi günü ise İngiltere, Fransa ve ABD  bir araya gelerek Suriye’ye ortak hava operasyonu gerçekleştirdi. Operasyonu gerçekleştiren üç ülkenin BM Güvenlik Konseyi’ne vermiş olduğu yeni bu tasarıya göre, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nden Suriye’nin kimyasal silah stoklarıyla  ilgili bilgileri tam anlamıyla paylaşıp paylaşmadığı ile değerlendirmesini 30 gün içinde vermesini istemekte.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK