• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
2. aile içi darbeyi o ülkede yapacaklar

2. aile içi darbeyi o ülkede yapacaklar

Riyad yönetimi başbakan olmak için anayasaya göre Sünni olmanın mecburi olduğu Lübnan’da Saad Hariri’nin kardeşi Baha’yı iktidara getirmek istiyor.

KABUL ETMEDİLER

Kaynaklar, Suudi Arabistan’ın Hariri ailesini çağırarak Baha’ya bağlılıklarını açıklamasını istediğini öne sürdü. Ancak Suudi Arabistan’da varlıklı olan ve hala mühim malvarlığı bulunan aile, Saad yerine Baha’nın geçmesini kabul etmedi.

CUMHURBAŞKANI ÇAĞRIDA BULUNDU

Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, başbakanlık görevinden istifa eden Saad Hariri’nin tutum ve hareketlerinin, Suudi Arabistan’da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucu olduğu belirtildi.

Hariri’nin istifanın arkasında yatan nedenlerin henüz netlik kazanmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Lübnan’ın Başbakanı uluslararası anlaşmalara karşıt devinim edemez. Hariri’nin tutum ve hareketleri, Suudi Arabistan’da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucudur. Suudi Arabistan, Hariri’nin hangi sebeplerden ötürü Lübnan’a dönmediğini açıklamalıdır.”

SAAD HARİRİ ORTAYA ÇIKTI

Suudi Arabistan resmi havadis, bilgi, salık ajansı SPA’ya göre, Kral Selman, Medine kentinde katıldığı bir dizi açılış ve programın ardından Riyad’a döndü. Selman’ı, Riyad’daki Kral Selman Hava Üssü’nde kardeşi ve eski Savunma Bakanı Emir Mukrin bin Abdulaziz, Veliaht Prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif ve öbür yetkililer karşıladı. Üsteki karşılama salonunda ise birçok Suudi Arabistanlı yetkilinin yanı dizi önceki hafta Riyad’da istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri de bulundu.

SAAD HARİRİ KİMDİR?

Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri (47), 2005 yılında suikast sonucu hayatını kaybeden Lübnan’ın eski Başbakanı Sünni siyasetçi Refik Hariri’nin oğlu. Lübnan halkının mühim bir kısmı ve başta Fransa olmak üzere bir fazla Batılı memleket ve İsrail, Hariri cinayetinden Suriye rejimini mesul tutmuştu. Babasının ölümünden sonra Müstakbel Hareketi’nin başına geçen Saad Hariri, 2009-2011 yılları arasında da başbakan olarak vazife yaptı. Hariri, siyasi kariyerinin yanı dizi babasından kalan inşaat, telekomünikasyon ve hizmet sektöründe etkinlik gösteren şirketleriyle Lübnan’ın önde gelen iş adamları arasında yer alıyor.

Lübnan’da iki buçuk yıllık krizden sonra 31 Ekim 2016’da Cumhurbaşkanı seçilen Mişel Avn, yeni hükümeti kurma görevini 3 Kasım 2016’da eski Başbakan ve Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri’ye vermişti. Siyasi gruplar arasında sağlanan uzlaşıdan sonra Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri başbakanlığında kurulan yeni hükümet, 18 Aralık 2016’da, Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından onaylanmıştı. Hariri’nin kurduğu ve Hristiyan Ketaib Partisi dışında bütün grupların yer aldığı hükümet 28 Aralık 2016’da güvenoyu almıştı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?