• DOLAR
  3,8757
  % 0,38
 • EURO
  4,5761
  % 0,61
 • ALTIN
  161,2734
  % 1,23
 • BIST
  106.239
  % -0,69
“Kanserlerin yüzde 30’unun nedeni diyabet”

“Kanserlerin yüzde 30’unun nedeni diyabet”

İlknur SARGUT -Ömer HASAR/İSTANBUL,(DHA)- FAZLA kilonun diyabeti tetiklediğini belirten Prof. Dr. Erol Bolu, “Tip 2 diyabetin 2025’te 3 kişiden birinde görüleceği öngörülüyor” dedi. Diyabetin beraberinde birçok hastalığa sebep olduğuna dikkat çeken Bolu, önlenebilir kanserlerin yüzde 30’unun altında yatan esas nedeninin ise diyabet olduğunu vurguladı.

Hareketsiz hayat ve düzensiz beslenmenin sebep olduğu çok kilonun diyabet vakalarını hızla artırdığını belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erol Bolu, “Tip 2 diyabet 1997’lerden bu yana tırmanıyor. 2025’lerde toplumun yüzde 30’u yani 3 kişiden biri diyabet olacak” dedi. Kilo kontrolüyle tip 2 diyabetinin önüne geçileceğini anlatım eden Prof. Dr. Erol Bolu, “Toplumun yüzde 10’unda kilo kaybını sağlayabilirseniz, yani cemiyet var kilolarının yüzde 5 ila 7’sini verirse diyabet rakamlarında yüzde 10 bir azalma görülür. Tip 2 diyabet önlenebilir, en azından sürat grafiği aşağı çekilebilir bir hastalık türüdür” diye konuştu.

“20’Lİ YAŞLARDA ÖNLEM ALINMALI”

Hastaların kan tahlilinde şeker oranları yükselince doktora gittiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bolu, diyabet hastalığı ilerlemeden öncelikle kilo kontrolüyle tedbir alınması gerektiğini söyledi. Diyabetin birçok organa ziyan verdiğinin de altını çizen Bolu sözlerine şöyle devam etti: “Diyabeti tek başına bir hastalık olarak görmemek beraberindeki hastalıkları da iyi değerlendirmek gerekiyor. Bize gelen hastaların mühim bir kısmı kardiyolojiden, nefrolojiden geliyor. Hastalarda yüksek şekere bağlı organ yetersizlikleri çıkıyor. Ancak, kişilerin 20-25’li yaşlarda tedbir alması gerekiyor ki tip 2 diyabet gelişmesin. Daha da kötüsü kilo fazlalığı ve beraberinde gelen kilo fazlalığı önlenebilir kanserlerin yüzde 30’unun nedeni.”

“HAMİLELER GLİKOZ TESTİNDEN KORKMASIN”

Diyabetin, çok sık acıkma, çok su içme ve idrara çıkma (özellikle gece 2’den çok tuvalete çıkma), vücutta basit iyileşmeyen yaralar, ileri aşamada ise bulanık görme gibi belirtilerle ortaya çıktığını söyleyen Bolu, “Özellikle gebelik diyabetinin üzerinde durulması gerekiyor. Anne adayları glikoz yükleme testinden kaçıyorlar. Kaçmalarını gerektirecek hiçbir sebep yok. Bu test tam tersi toplumun yüzde 50’sinin ileride diyabet olup olmayacağını gösteriyor. Gebelik diyabetinin yüzde 40’ın fazlası tip 2 diyabet şeklinde devam ediyor. Onları uyarı edelim ki hayatlarının art kalan döneminde tip 2 diyabetle karşılaşmasınlar” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?