• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Çırakları Anadolu’dan seçiyorlar

Çırakları Anadolu’dan seçiyorlar

Beyaz Fırın, 1836 yılında Kosma Stoyanof tarafından kurulmuş. Makedonya’dan İstanbul’a gelen Kosma Stoyanof, Balat’ta ufak bir poğaça börek çörek fırını açmış. Ardından 3 oğluna Sarıyer, Üsküdar ve Karaköy’de ufak yerler açmış. 1900’lara gelindiğinde sadece Üsküdar’daki pastane devam ediyormuş. 1960’larda marka adını, un, tuz ve şekerden ötürü Ak Fırın koyuyor. 1993’den sonra da Ak Fırın şubeleşmeye başlıyor, 1993’te Çiftehavuzlar, 2004 yılında Erenköy, 2005’de Suadiye, 2008’de Ataşehir şubeleri açılıyor. Sonra markanın dönüşümü başlıyor. 2012’de Ak Fırın Brasserie ekleniyor. 2015’te Akasya mağazası, 2017’de Etiler açılıyor. Aralık ayında ise Kanyon’da 8. mağazasını açmaya hazırlanan Ak Fırın’ın çalışan sayısı da bu yeni şubeyle 440’dan 490’a çıkacak.
Franchise vermediklerini, her şubede üretim de yapıldığını söyleyen firmanın 5. nesil yöneticisi Nathalie Stoyanof Suda, personel alımı yaparken dedelerinden kalma bir yönetimi de hala devam ettirdiklerini anlatıyor. Eskiden eleman aradıklarında hiçbir vakit şubenin kapısına “eleman aranıyor” yazmadıklarını, hep ustaların ve kalfaların kendi köylerine havadis, bilgi, salık vererek personel bulduklarını söylüyor. Bu sayede kendi elamanlarını kendileri yetiştiriyor ve bağlılık da artıyor. Anadolu’nun köylerinden gelen gençler İstanbul’da lojmanlarda kalıyorlar. Üretimde çalışan 180 kişinin yüzde 30-35’i bu şekilde Anadolu’dan gelmiş.

Aşçılık okulları, turizm okulları ve çıraklık okullarıyla da çalıştıklarını söyleyen Nathalie Stoyanof Suda, üretimde çalışan bütün ustabaşıların içeriden yetiştiğini söylüyor: “Dışarıdan fazla keyifli gözüken ama bir o kadar da zorluğu olan bir iş, devamlı ayaktasınız, stresli, ekiple çalışıyorsunuz… Alaylı okullu dengesi de var bu işte, ikisi arasında tatlı bir rekabet var, bu kombinasyonu fazla sağlıklı buluyoruz.” Şu an Ak Fırın’da çalışanların yüzde 60’ı okullu, yüzde 40’ı alaylı.

2018 sonuna doğru da bir mağaza arayışları olacağını söyleyen Suda, 5 yıllık hedefte her sene 1 mağaza açmayı planladıklarını söylüyor.

BEYAZ YAKALILARIN AŞÇILIK MERAKI
Son yıllarda aşçılık oldukça popüler bir iş oldu. Pek fazla ak yakalı kurumsal hayattan sıkılıp aşçılığa merak sardı. Nathalie Stoyanof Suda da bu ilgiyi gördüğünü ama kurumsal hayatı bırakıp aşçılığa adım atan ve sonrasında da pişman olan fazla şahıs olduğunu söylüyor: “Bu iş cumartesi pazarı olmayan, yoğun çalışılan bir sektör. Kurumsal hayatta sosyo-ekonomik olarak kendisi gibi insanlarla, mesele eş kitaplar okuduğunuz, eş yerlere tatile gittiğiniz, biraz da korunaklı bir ekip içinde yaşıyorsunuz. Oradan bu tarafa geçince çevreniz de değişiyor. Kariyer değişikliğiyle bambaşka bir ortama giriyorsunuz, sosyo-ekonomik olarak fazla aka bir farklılığın içine giriyorsunuz ve bu da kopmalara neden oluyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?