• DOLAR
  3,8693
  % -0,14
 • EURO
  4,5468
  % -0,54
 • ALTIN
  160,8255
  % -0,08
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Başkan Karataş’tan ‘çelik’ uyarısı

Başkan Karataş’tan ‘çelik’ uyarısı

ANTALYA, (DHA) – TÜM İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Türkiye’de çelik üretimi artmasına karşın fiyatların sürekli yükselmesinin sektörü menfi etkileyeceğini kaydetti.

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, bu sene 12’ncisi Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de düzenlenen SteelOrbis Çelik Konferansı’na katıldı. 500’ün üzerinde sektör temsilcisinin katıldığı konferansın müspet geçtiğini belirten Karataş, “Dünyada çelik piyasalarındaki rahatlama Türkiye’ye de malzeme temini yönünde yansıdı. Ülkemizde bu sene çelik üretimi ağırbaşlı oranlarda arttı. Önceki yıllarda 1,6 milyar MT civarında gerçekleşen dünya ham çelik üretiminin bu sene 1,86 milyar MT seviyesinde olması bekleniyor. Ancak üretimimiz tüketimimizden çok olmasına karşın fiyatlar sürekli yükseliyor” dedi.

Fiyatlardaki artışın yatırımları menfi etkileyebileceğine işaret eden Deniz Karataş, “İnşaat sektörümüzde 2.2 milyon amale çalışmakta, 800 bin amale de mevsimsel olarak eklenmekte. Yani yekün 3 milyon kişiye ekmek veriyoruz. Bugün yüzde 10’luk bir yavaşlama 300 bin işçinin sokakta kalması demek” dedi.

Başkan Deniz Karataş şunları kaydetti:

“Dünyadaki çelik üretimi ve piyasalara etkisi haliyle ülkemizi de yakından müspet şekilde etkiledi. Bu performans olağan üstü durumlarla karşılaşılmadığı sürece ham çelik üretimimizin 36 milyon MT’i geçmesi bekleniyor. Çelikteki canlanma inşaat sektörü ve öbür bütün alanlarda kendisini hissettirecektir. Ülkemiz hudut ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde yaşanan sosyo ekonomik dalgalanma, yeniden bayındır ve yapılaşma, nüfus oranlarındaki değişimler çelik talebini arttırıyor.”

FOTOĞRAFLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?