-

Ukrayna Büyükelçisi: Putin-Erdoğan Anlaşması, Bizi Büyük Zarara Uğratacak

Gündem Haberleri 12 Ekim 2016 - 14:49
Türkiye ile Rusya arasında imzalanan "Türk Akımı" anlaşması Ukrayna'yı endişelendirdi.
Ukrayna Büyükelçisi: Putin-Erdoğan Anlaşması, Bizi Büyük Zarara Uğratacak

Geçtiğimiz aya kadar Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan Serhiy Korsunskiy, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde iki ülke hükümetleri arasında imzalanan “Türk Akımı” anlaşmasının Ukrayna’yı büyük zarara uğratabilecek bir anlaşma olduğunu söyledi.

UKRAYNA TRANSİT ÜLKE OLMAKTAN ÇIKACAK

Korsunskiy, Ukrayna’cdaki “Den” gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Rusya hükümetleri arasında imzalanan boru hattı anlaşması çerçevesinde Türk Akımı Hattı’nın 2019 yılına kadar tamamlanarak yılda 16 milyar metreküp doğalgaz akışının hedeflendiğine değinerek, bu durumun, Ukrayna’nın Rus doğalgazının Avrupa’ya ihracında transit ülke olma özelliğini büyük ölçüde azaltacağını ifade etti. Projenin gerçekleşmesi halinde Ukrayna’nın yılda 16 milyar metreküp doğalgazın transferinden mahrum kalacağını ifade eden Korsunskiy, bu nedenle Ukrayna’nın bu konuda “aktif çaba göstermesi” gerektiğini belirtti.

“NE RUSYA’DA NE TÜRKİYE’DE BU TEKNOLOJİ YOK”

Projenin Hayata geçmesinin önünde bazı engeller olduğuna değinen Korsunskiy, projenin Karadeniz’in derin noktalarına boru hatlarının döşenmesini öngördüğünü, oysa ne Rusya’da ne de Türkiye’de bu teknolojinin olmadığını, bu projeyi gerçekleştirebilecek Avrupalı firmaların ise, Rusya’ya yaptırımlar uygulanmasından ötürü kara listeye alınmayı göze almalarının şüphe götürür bir husus olduğunu dile getirdi. Korsunskiy, iki ülke liderinin önümüzdeki yıl serbest ticareti gerçekleştirmeyi hedefledikleri yönündeki açıklamalarının da Ukrayna açısından iyi bir haber olmadığını söyledi.

İÇERİK YORUMLARI
Son Dakika Güncel Haberler
Ataşehir Haber Servisi © 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema